Polskie Perły Architektury. Cricoteka

20 lipca 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy krakowski Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricotekę. Wielofunkcyjny obiekt powstał na terenie dawnej Elektrowni Podgórskiej nad samą Wisłą. Zaprojektowało go IQ2 Konsorcjum, składające się z pracowni Wizja (Stanisław Deńko) i nsMoonStudio (Piotr Nawara, Agnieszka Szultk).

Budynek, a właściwie cała przestrzeń składająca się na Cricotekę, została oddana do użytku w 2014 roku. Jednak historia Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora sięga 1980 roku, kiedy to z inicjatywy samego artysty powstał przy ul. Kanonicznej 5 w Krakowie Ośrodek Teatru Cricot 2.

Miejsce to pełniło także funkcję archiwum działalności Kantora, który uważał, że nie powinno ono znajdować się w bibliotece, tylko w żywej materii, takiej jak teatr czy miejsce spotkań i swobodnej wymiany myśli artystów z widzami. Ta idea przyświeca także nowej siedzibie Cricoteki.

Projekt zakładał zaadaptowanie budynków po byłej elektrowni, a także dobudowę dwóch przenikających się przęseł utworzonych z przestrzennych, stalowych kratownic opartych na dwóch żelbetowych trzonach na planie litery „V”.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.