Polskie Perły Architektury. Czarna Skała

28 lutego 2019

Architekci niekiedy projektują obiekty wbrew wszelkim zasadom - tak stało się w przypadku Czarnej Skały. Jak przyznaje pracownia MUS Architects – ideą przyświecającą projektowi domu z Bielska-Białej było stworzenie abstrakcyjnej formy – głazu, któremu daleko do standardowej formy jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Czarna Skała została oddana do użytku w zeszłym roku. Punktem wyjścia dla nowoczesnej formy domu była topografia terenu. Budynek znajduje się w malowniczych Beskidach na zboczu góry. Charakterystyka terenu stała się nie tylko jedną z wytycznych dla projektu, ale także inspiracją dla architektów.

MUS Architects, opisując projekt Czarnej Skały, mówią wprost: - Chcieliśmy, żeby projektowany dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry, a nie formą architektoniczną posiadającą ściany, okna i dach.  

Odważna wizja architektów zyskała uznanie inwestora, choć trzeba przyznać, że ekspresyjny kształt domu nie wykluczył jego funkcjonalności. Czarna Skała wykorzystuje to, co jest najlepsze w układzie działki. Dom, dzięki abstrakcyjnej formie w odcieniach czerni jest częściowo zamknięty od ogólnodostępnej strony ulicy. Budynek jest otwarty na okolicę z południowej strony, gdzie znajduje się ogród, a mieszkańcy mają niesamowity widok ze zbocza góry.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.