Polskie Perły Architektury. Dom Aatrialny

05 kwietnia 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy jeden z najbardziej rozpoznawalnych domów jednorodzinnych, które powstały w Polsce. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą Dom Aatrialny (Dom Roku 2006 według World Architecture News) został zaprojektowany przez pracownię Roberta Konicznego KWK Promes.

Budynek zlokalizowany jest na przedmieściach Opola w otoczeniu lasu. Teren działki, na którym stoi dom, wynosi przeszło 10 tys. mkw. Budowa rozpoczęła się w 2003 roku i zakończyła po trzech latach. Dojazd do działki znajduje się od strony południowo-zachodniej, co sprawiło, że architekci poprowadzili drogę… pod budynkiem, aby maksymalnie otworzyć dom z tarasami i ogrodem w każdym możliwym kierunku.

Stąd nazwa „Aatrialny” a nie „atrialny”. Na czym polega różnica? Zwykły dom lub konstrukcja atrialna skierowana jest ku środkowi (dziedzińcowi), który najczęściej jest niezadaszony i przechodzi przez wszystkie kondygnacje budynku, będąc centralną częścią obiektu wokół której toczy się życie. W projekcie Roberta Koniecznego przedrostek „a” oznacza, że środkowa część atrium jest punktem wyjścia do zewnętrznych stron obiektu, skupiając tam swoją uwagę. Zupełnie na odwrót jak w klasycznym, atrialnym obiekcie.

Efekt? Można odnieść wrażenie, że dom dosłownie „leży” na drodze podjazdowej, która jest jego integralną częścią. Jednak przede wszystkim dzięki temu zabiegowi, przybywający z zewnątrz nie mogą dostać się do ogrodu, jak tylko przechodząc przez aatrium i dom. Jak przyznał sam architekt Robert Konieczny: - Dzięki temu zabiegowi udało się uzyskać nowy model przestrzenny domu – odwrotność budynku atrialnego.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.