Polskie Perły Architektury. Dom Kultury Kadr

31 października 2018

Wszystko zaczęło się w 1979 roku, kiedy to za sprawą oddolnej, społecznej inicjatywy powstał dom kultury na Mokotowie. Z biegiem czasu DK Kadr zaczął ewoluować i potrzebna była nowoczesna siedziba. Projekt nowego budynku opracował zespół architektów z pracowni Projekt Samograj i Uni. W ten sposób zrodziła się kolejna Polska Perła Architektury.

Dom Kultury Kadr zlokalizowany jest przy ulicy Przemysława Gintrowskiego pomiędzy Służewcem a Służewem w Warszawie. Projekt nowej siedziby został wybrany w drodze konkursu architektonicznego. Jury zdecydowało, że wizja pracowni Samograj i Uni jest najciekawsza. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2017 roku.

Różnorodność domu kultury widoczna jest w jego architekturze. Elewacja budynku z każdej strony jest inna, dlatego też trudno mówić o jednym stylu projektu pracowni Samograj i Uni. Od ulicy Rzymowskiego widzimy przeszklenia na poziomach od parteru do drugiej kondygnacji. Tuż obok znajduje się jeden z najciekawszych elementów budynku – konstrukcja z ruchomymi elementami, z których można układać dowolne napisy. Kwadraty, co oczywiste, kojarzą się na pierwszy rzut oka z pikselami.

Po przeciwnej stronie budynku elewacja wykonana jest z matowego klinkieru, materiału nawiązującego do zabudowy Służewca Przemysłowego, gdzie dawnej stały budynki fabryczne z modułowymi elewacjami z cegły. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cegła klinkierowa zostanie ułożona w sposób rzadko spotykany w polskiej architekturze użytkowej, tj. w wystające z elewacji wzory – można przeczytać na stronie wykonawcy elewacji firmy F.B.I. TASBUD S.A.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.