Polskie Perły Architektury. Dom w Pieninach

27 września 2018

W zeszłym tygodniu wyróżniliśmy postindustrialne tereny zaadaptowane w nowoczesny sposób po kopalni „Julia” w Wałbrzychu. Dziś prezentujemy i opisujemy zgoła inny projekt, jednak tak samo fascynujący. Dom w Pieninach to nowoczesna bryła zainspirowana klasyczną, pasterską chatą. Za projekt odpowiada warszawska pracownia Exterio, która w pełni wykorzystała potencjał otoczenia i historii regionu.

Właściwie jest to dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim przy Pienińskim Parku Narodowym. Niesamowitą lokalizację u podnóży gór i nad wodą uzupełniają dwa zamki: w Niedzicy i  w Czorsztynie, na które rozpościera się widok z okien oraz z tarasu. Do tego, 100 metrów od domu, znajduje się skansen i budynki z XIX wieku, które zostały przeniesione z terenu obecnego jeziora (sztuczny zbiornik).

Dom został wybudowany w 2016 roku na działce pochylonej w kierunku jeziora. Dzięki temu budynek znajduje się na skarpie i jest otwarty na jezioro (stąd takie widoki). Architekci wykorzystali ten układ, projektując z tej strony liczne przeszklenia i taras.

Budynek, choć nowoczesny, jest integralną częścią pienińskiego krajobrazu, dzięki m.in. charakterystycznej bryle i pokryciu dachu oraz ściany frontowej czarnym wiórem osikowym. Użyty materiał płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Przełamaniem czerni od frontu jest wejście do domu, wykonane z jasnego drewna w góralskim stylu. Dzięki temu, po raz kolejny, w Domu w Pieninach nowoczesna forma, w metaforyczny sposób, spotyka się z historią regionu.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.