Polskie Perły Architektury. Dworzec w Wągrowcu

21 lutego 2019

Najciekawsze realizacje architektoniczne w Polsce znajdują się nie tylko w największych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Najlepszym przykładem jest Wągrowiec – tutejszy dworzec kolejowy wraz z całym węzłem komunikacyjnym otrzymał tytuł „Dworca Roku” w 2018 r. Projekt przebudowy obiektu wraz z otoczeniem opracowała pracownia Consultor. Dworzec z miejsca stał się nową wizytówką miasta.

Do zagospodarowania były blisko 2 hektary powierzchni. Po przebudowie dworzec kolejowy w Wągrowcu stał się ważnym węzłem komunikacyjnym – z autobusami, parkingiem Park&Ride, ścieżkami i wiatami rowerowymi oraz nowymi pawilonami. Pracownia odpowiedzialna za projekt została wybrana w drodze konkursu – za realizacją odpowiadają architekci Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska.

Dworzec został oddany do użytku w 2015 roku. Architekci byli odpowiedzialni za rewitalizację zabytkowego budynku, ale także jego rozbudowę. Historia dworca sięga 1888 roku, a jego oryginalna architektura zachowała się do dnia dzisiejszego. Projekt dzięki ceglanym elementom odwołuje się do tradycji, jednak nie brakuje nowoczesnych rozwiązań.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.