Polskie Perły Architektury. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

08 lutego 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy placówkę Uniwersytetu Warszawskiego zlokalizowaną w Chęcinach w woj. Świętokrzyskim. Obiekt położony jest na dnie dawnego kamieniołomu i został wykonany z lokalnego kamienia (dewońskiego wapienia i dolomitu). Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) zaprojektowała pracownia WXCA, a sam kompleks budynków nominowano do nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2017, potocznie nazywanej Oskarami Architektury.

Inwestycja finansowana była z funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój województwa Świętokrzyskiego oraz z dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W końcu Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej to ośrodek naukowo-badawczy i centrum konferencyjne Uniwersytetu Warszawskiego.

Kształcić w tym obiekcie mogą się praktycznie wszyscy – od uczniów szkół podstawowych po studentów czy doktorantów. Wszystko dzięki nowoczesnemu laboratorium kartowania geologicznego, hydrogeologicznego, mikroskopowego, komputerowego, czy geofizycznego, umożliwiających prowadzenie zajęć na wszystkich poziomach edukacji.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2014 roku a oficjalne otwarcie miało miejsce pod koniec 2015 roku. Placówka powstała w dawnym kamieniołomie Korzecko, na Górze Beylinie, obok wzniesienia Rzepka. Z ECEG-u rozpościera się widok na ruiny zamku Królewskiego w Chęcinach.  

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.