Polskie Perły Architektury. Gdański Teatr Szekspirowski

23 listopada 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy gdański teatr impresaryjny (bez własnego zespołu aktorskiego), w którym występują artyści z całego świata. Budynek został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziego, który stworzył koncepcję łączącą w sobie elementy teatru szekspirowskiego z polską architekturą.

Aby dobrze poznać kontekst tego miejsca należy cofnąć się do XVII-wiecznego Gdańska i Szkoły Fechtunku. To właśnie w miejscu szkolenia szermierki występowali angielscy aktorzy przypływający do miasta, aby wystawiać dzieła Szekspira. Obecnie, budynek teatru nawiązuje swoją architekturą do zabudowy sprzed wieków.  

Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku i zakończyła w 2014 roku. Gdański Teatr Szekspirowski (GTS) powstał z inicjatywy Fundacji Theatrum Gedanense, Województwa Pomorskiego i Gminy Miasta Gdańska. Jego celem jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej, a także kreacja działań artystycznych. Co roku, wspólnie z Fundacją, GTS jest organizatorem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są dzieła Williama Szekspira w wykonaniu zarówno polskich jak i światowych wykonawców.

Budynku nie można nie zauważyć – nowoczesna bryła odznacza się na tle staromiejskiej, historycznej zabudowy miasta. Przypomina on czarną łódź podwodną zbudowaną z antracytowej cegły, będącej elementem nawiązującym do tradycyjnego budulca miasta. GTS sprawia wrażenie masywnej konstrukcji, której najbardziej charakterystycznym elementem jest otwierający się, klapami do góry, dach.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.