Polskie Perły Architektury. Małopolski Ogród Sztuki

11 maja 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Małopolski Ogród Sztuki, który został zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena współdziałającego z Jackiem Ewy z pracowni Ingarden & Ewý Architekci. W tym budynku sztuka i architektura przenikają się na każdym kroku, tworząc jedność – prawdziwą perłę.

Małopolski Ogród Sztuki powstał w miejscu XIX-wiecznej hali - ujeżdżalni koni, która przez lata była zapleczem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, pośród zabytkowych kamienic, między ulicami Rajską i Szujskiego. Do użytku został oddany w 2012 roku.

Jest to nowoczesne centrum kultury, w którym znajdziemy praktycznie wszystko, co związane jest z przejawami działalności artystycznej  - kino, teatr, bibliotekę czy galerię z wystawami prac najróżniejszych artystów. Odbywają się tutaj także warsztaty w ramach edukacji najmłodszych i terapii przez sztukę. Miejsce o tak szerokim spektrum działania musi być do tego odpowiednio przystosowane.

Dlatego ściany można dowolnie modelować, tworząc najróżniejsze przestrzenie. Jak opisywali projekt architekci z pracowni Ingarden & Ewý Architekci „w projekcie przewidziano możliwość rozsunięcia ściany dzielącej foyer z salą widowiskową w celu utworzenia jednej dużej przestrzeni artystycznej, targowej lub konferencyjnej. Przestrzeń ta łączy się wizualnie ze strefą wejściowo – komunikacyjną. Ta całkowicie przeszklona strefa została umieszczona przed dawną elewacją hali. Decyzja o jej przeszkleniu podyktowana była chęcią ekspozycji zabytkowej elewacji, a także połączenia wizualnego z przestrzenią ogrodu sztuki znajdującego się przed budynkiem”. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.