Polskie Perły Architektury. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

17 sierpnia 2017

W cyklu Polskie Perły Architektury pozostajemy w temacie obiektów muzealnych i prezentujemy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Budynek nawiązuje do lotnictwa już na poziomie bryły, która z lotu ptaka przypomina… śmigło. Autorami projektu jest zespół Pysall Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski (od 2009 współwłaściciel Horizone Studio).

Muzeum zajmuje mały fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Jest to jedno z najstarszych lotnisk w Europie, które w 1912 roku zostało założone na potrzeby armii Austriacko-Węgierskiej.

Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim (obecne Muzeum Lotnictwa Polskiego) zostało założone w 1964 roku. W takiej formie istniało do 2010 roku, kiedy nastąpiło oficjalne otwarcie nowego gmachu z trzykondygnacyjnym budynkiem w kształcie wirującego śmigła. Budowa trwała dwa lata i rozpoczęła się w 2008 roku.

Budynek Muzeum Lotnictwa w Krakowie w symboliczny i jednocześnie atrakcyjny sposób łączy w sobie niemal wszystkie typologiczne i ideowe cechy tego miejsca, a więc samą istotę latania, atmosferę i strukturę lotniska oraz fascynację historią techniki.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.