Jak co czwartek zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu, w którym przyglądamy się najciekawszym polskim projektom. Dziś prezentujemy Muzeum Ognia. Budynek jest jednym z żywiołów zamkniętych w architektonicznej formie. Obiekt znajduje się w Żorach i został zaprojektowany przez pracownię OVO Grąbczewscy Architekci. Muzeum Ognia to architektoniczna perła Śląska, o której mówiono i pisano na całym świecie.
Budowa jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Żorach rozpoczęła się w 2010 roku i trwała 5 lat. Inwestorem i zarządcą budynku jest miejska spółka Nowe Miasto. Co ciekawe pierwotny plan zakładał stworzenie pawilonu – punktu informacyjnego o Żorach, w którym znajdzie się także sala konferencyjna.
Okazało się, że budynek można powiększyć o poziom -1, a co za tym idzie przypisać mu nowe funkcje. Zdecydowano się na Muzeum Ognia, które opowiada historię żywiołu, ale także miasta, które z płomieniami ma wiele wspólnego. Inspiracją do stworzenia takiego miejsca były przede wszystkim wydarzenia z 1702 roku. Mowa o pożarze, w którym doszczętnie spłonęło miasto – na upamiętnienie tego wydarzenia, co roku w Żorach obchodzi się Święto Ogniowe. Dlatego też „Żory” od słowa „żar”.
Koncepcja zakładała budowę budynku, który będzie przypominać płożący po ziemi płomień, czyli tak jak ogień zachowuje się w naturze. Nawiązania do żywiołu są widoczne praktycznie na każdym kroku i w każdym elemencie obiektu.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.