Polskie Perły Architektury. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

19 października 2017

W tym tygodniu, w cyklu Polskie Perły Architektury prezentujemy wrocławską, wielofunkcyjną instytucję kultury zaprojektowaną przez Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates. Mowa oczywiście o Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, którego kształt oraz materiały na elewacji nawiązują do wyglądu instrumentów muzycznych.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2009 roku, a zakończyła w 2015 po perturbacjach związanych ze zmianą generalnego wykonawcy. Obecnie Narodowe Forum Muzyki organizuje działalność jedenastu zespołów instrumentalnych i wokalnych, które powstały dzięki powołaniu do życia tejże instytucji. Ponadto NFM organizuje międzynarodowe festiwale jak Singing Europ, Jazztopad czy Musica Polonica Nova.

Jednak to nie jedyne działalności opisywanej instytucji – pełni ona także funkcje edukacyjne, inicjując takie przedsięwzięcia jak Filharmonia dla Młodych, Filharmonia Familijna, Wyjazdowe Audycje Muzyczne czy Koncerty Edukacyjne dla Młodzieży.

Obiekt znajduje się w samym centrum miasta przy Placu Wolności. Architekci z Kuryłowicz & Associates wygrali w międzynarodowym konkursie na najlepszy projekt gmachu Narodowego Forum Muzyki. Ich koncepcja zakładała budowę obiektu, który, tak jak wspominaliśmy na początku, nawiązywałby swoim wyglądem do instrumentów muzycznych, ale także wchodził w dialog z historycznymi zabudowaniami z czerwonej cegły. Plac przed NFM służy organizacji plenerowych imprez, a pod całym kompleksem znajduje się parking z 700 miejscami parkingowymi. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.