Polskie Perły Architektury. NOSPR

13 lipca 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który znajduje się w Katowicach. Międzynarodowy konkurs na najlepszy projekt architektoniczny nowej siedziby NOSPR wygrał w 2008 roku Tomasz Konior (Konior Studio).

Historia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia sięga roku 1935. Wtedy to w Warszawie, z ramienia legendarnego kompozytora i dyrygenta Grzegorza Fitelberga, powstała Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Zespół na czas trwania II wojny światowej zawiesił działalność. W 1945 roku orkiestra została reaktywowana w Katowicach przez dyrygenta i pedagoga Witolda Rowieckiego. Najpierw mieściła się w siedzibie Polskiego Radia Katowice, potem w Filharmonii Śląskiej, aż do uzyskania własnego miejsca w sali przy ulicy Plebiscytowej 3. W 1947 roku ponownie dyrekcję artystyczną objął Fitelberg, a zespół przyjął nazwę Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

W 1999 roku Orkiestra za zasługi otrzymała tytuł narodowej (nazwa obowiązuje do dziś). Porozumienie w sprawie nowej siedziby podpisano w 2005 roku, jednak to 7 lat później rozpoczęto prace związane z budową obecnego budynku NOSPR’u , którego oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 2014 roku.

Projekt zakładał budowę nie tylko samej siedziby Orkiestry, ale także zagospodarowanie przestrzeni wokół, która miała być dostępna dla mieszkańców i turystów. Plac drzewny dawnej kopalni zamieniono w ogrody, place z fontannami, zabawkami muzycznymi oraz ścieżkami dla spacerowiczów. Znajdziemy tam również amfiteatr. Wszystko to współgra z budynkiem, uzupełniając przemyślaną koncepcję architektów. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.