Polskie Perły Architektury. Przystań Bydgoszcz

31 maja 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu przenosimy się do Bydgoszczy, gdzie znajduje się przystań przez wielu uznawana za nowy symbol miasta. Kompleks został zaprojektowany przez pracownię APA Rokiccy (wcześniej ZIVVA Tomasz Rokicki) i w każdym detalu nawiązuje do wody… W końcu Bydgoszcz to miasto czerpiące bardzo wiele z rzek i kanałów wodnych.

Przystań Bydgoszcz była częścią projektu rewitalizacji historycznej Wyspy Młyńskiej zlokalizowanej w samym centrum miasta. Obiekt jest usytuowany w pobliżu jazu Ulgowego (budowla hydrotechniczna wybudowana w poprzek rzeki), między Młynówką, a kanałem zbożowym oddzielającym obiekt od młynów Rothera.

Projekt zakładał stworzenie kompleksu z przystanią (zarówno jachtową jak i dla sportowców Zawiszy), nowoczesnym hotelem, gastronomią, centrum konferencyjnym oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Oprócz tego przystań oferuje przestrzeń wypoczynkową z funkcją edukacyjną – dowiemy się tutaj o historii tego miejsca.

Budowa rozpoczęła się w 2011 roku i trwała rok. Projekt architektoniczny został wybrany w drodze konkursu w 2008 roku. Założeniem było stworzenie przestrzeni, która nie będzie próbowała konkurować z sąsiadującymi zabytkowymi Młynami Rothera, tylko wpisze się w okolice i stanie się nowym wyróżnikiem miasta.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.