Polskie Perły Architektury. Sąd Rejonowy w Siedlcach

10 stycznia 2019

Pierwszy raz w naszym cyklu prezentujemy gmach sądu. Co ciekawe jest to kolejny, po siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, budynek administracji publicznej lub sądowej, który spełnia międzynarodowe standardy współczesnej architektury. Niezwykły projekt sądu to nowoczesna koncepcja, nawiązująca w pewnym elemencie do starożytnej, greckiej architektury. Jego autorem jest warszawska pracownia HRA Architekci.

Budynek został oddany do użytku w 2017 roku. Projekt pracowni HRA Architekci zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez Sąd Okręgowy w Siedlcach na najlepszą koncepcję nowej siedziby Sądu Rejonowego. Budynek mieści się na dużej, prostokątnej działce, położonej przy ul. Kazimierzowskiej 31A, w tak zwanym rejonie Nowych Siedlec.

Siedziba Sądu Rejonowego to minimalistyczny prostopadłościan, liczący trzy kondygnacje. Elewacja wyznaczona jest rytmem powtarzających się, „starożytnych” kolumn, przechodzących płynnie w poziome podziały posadzki placu stanowiącego parking dla interesantów.

Kolumny i minimalistyczna bryła podkreślają podniosły charakter miejsca, a przeszklenia i beton architektoniczny dodają budynkowi nowoczesnego sznytu. Architekci wygospodarowali także dwa wewnętrzne, zielone dziedzińce, które stanowią przeciwwagę dla wspomnianego betonu.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum.