Polskie Perły Architektury. Służewski Dom Kultury

06 lipca 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Służewski Dom Kultury - miejsce wzorowane na wiejskie siedlisko, które znajduje się w… Warszawie. Unikalny kompleks posiada m.in. alternatywne źródło energii w postaci elektrowni wiatrowej i solarów, a także zagrodę dla kóz czy ogródek. Zobacz, czym jeszcze wyróżnia się Służewski Dom Kultury zaprojektowany przez pracownie WWAA i 307 kilo (ówcześnie 137 kilo).

Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce we wrześniu 2014 r. Jego budowa trwała kilka lat. Jednak historia miejsca, skupiającego lokalną społeczność Służewca sięga 1991 roku, kiedy to przy ul. Bacha 15 powstał pierwowzór Służewskiego Domu Kultury. Obecna forma nawiązuje do dawnych, służewskich siedlisk, które mogliśmy znaleźć na tym terenie jeszcze w latach 70. XX wieku.

Kompleks 6 budynków znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku otaczającego Potok Służewski. Zarówno budynki, jak i cała przestrzeń współgra z otaczającymi je terenami. Opisywane miejsce to nie tylko kultura, ale także, a może i przede wszystkim, cały ekosystem, do którego nawiązuje architektura.

Na Służewski Dom Kultury składa się wspomnianych 6 obiektów, w których znajdują się: sala widowiskowo-kinowa na 173 osoby, galeria artystyczna, pracownie: multimedialna, plastyczna, taneczna, fotograficzna oraz klub literacki. Ponadto znajdziemy tutaj miejsca przeznaczone do warsztatów dla każdej grupy wiekowej, a także wspomnianą już zagrodę, ogródek czy małą elektrownię wiatrową.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.