Polskie Perły Architektury. Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki

20 września 2018

W co może zamienić się kompleks nieczynnej kopalni węgla kamiennego? Władze Wałbrzycha postawiły na ciekawe rozwiązanie i uczyniły z kopalni „Julia” nowoczesne centrum nauki i sztuki, które na nowo zdefiniowało poprzemysłowy teren. Projekt rewitalizacji opracowała pracownia Nizio Design International. Co zakładał ich projekt?

Teren Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki liczy 4,5 hektara, odwiedzający znajdą tutaj 16 budynków, pełniących różne funkcje. Projekt rewitalizacji powstał w 2009 roku, a pierwsi odwiedzający centrum pojawili się pod koniec 2014 roku.

Historia Kopalni Węgla Kamiennego Julia z dzielnicy Biały Kamień sięga 1770 roku. Czarne złoto wydobywano tym miejscu aż do 1996 roku. Przez lata swojego istnienia kopalnia nazywała się także Fuchs, Biały Kamień czy Thorez.

W budynkach swoją siedzibę mają Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych (posiadający m.in. sale widowiskowe), Muzeum Przemysłu i Techniki, Galeria Sztuki Współczesnej, Centrum Ceramiki Unikatowej. W obiektach znajdują się takie ekspozycje jak górniczy szlak turystyczny, a także zabytkowe maszyny górnicze.

Do dziś przetrwały także murowane basztowe wieże wyciągowe szybów „Julius” (teraz „Julia”) i „Ida” („Sobótka”). Jednak najbardziej wyróżnia się 25-metrowa, przeszklona wieża ekologiczna (dawniej chłodnicza), w której także znajduje się ekspozycja.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.