Polskie Perły Architektury. Szucha Premium Offices

01 lutego 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy oddany w ubiegłym roku do użytku biurowiec Szucha Premium Offices. Budynek został zaprojektowany przez znanego architekta Bolesława Stelmacha. Projekt biurowca-ogrodu, z zachowaną w głębi działki willą, miał wpisać się w otoczenie historycznych i ważnych budynków, jak siedziba Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy też siedziba Trybunału Konstytucyjnego.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2015 roku i trwała dwa lata. Inwestorem była grupa inwestycyjna Green Property Group, której zależało na stworzeniu przestrzeni wpisującej się w historyczne otoczenie, ale także będącą nowoczesnym miejscem pracy, otwartym na okolicę.

Historia działki na której powstał biurowiec sięga roku 1895, kiedy to powstała willa dla Marii Agapijew, żony jednego z carskich generałów. Budynek przetrwał próbę czasu pomimo wielokrotnej zmiany właścicieli związanej z historycznymi wydarzeniami. Po II wojnie światowej obiekt znalazł się w posiadaniu ówczesnej władzy. 

Od 1960 roku willa pełniła funkcję przedszkola dla dzieci pracowników ambasady ZSRR, a na wolnej części parceli, bliżej ulicy, wybudowano sześciokondygnacyjny blok mieszkalny dla dyplomatów. Pierwotni, przedwojenni właściciele, a dokładniej żona Andrzeja Rotwanda – Maria, po latach walk w sądzie odzyskała nieruchomości odebrane im przez ZSRR. Działka została sprzedana inwestorowi, który wyburzył blok i rozpoczął prace związane z budową Szucha Premium Offices. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.