Polskie Perły Architektury. Złota 44

22 czerwca 2017

W dziewiątej części naszego cyklu prezentujemy warszawski apartamentowiec Złota 44, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Tego budynku, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu br., nie można nie zauważyć – znajduje się on w samym centrum Warszawy i mierzy 192 metry. Czy tylko wysokość wyróżnia go na tle pozostałych obiektów? Niekoniecznie.

Złota 44 to 52-piętrowy wieżowiec, który oferuje 287 ekskluzywnych, wykończonych pod klucz apartamentów zaprojektowanych przez renomowaną pracownię Woods Bagot. Do dyspozycji rezydentów przeznaczona jest strefa rekreacyjno-biznesowa, wellness i spa, siłownia, prywatna sala kinowa z symulatorem do gry w golfa, pokój zabaw dla dzieci oraz 25-metrowy basen (największy prywatny basen w Polsce).

Założeniem architekta i inwestorów było wpisanie budynku w otaczającą przestrzeń – Złota 44 miała wejść w dialog z Pałacem Kultury i Nauki i nadać nowy kontekst centrum stolicy. Budynek miał mieć też wymiar symboliczny. Jak mówił o nim sam architekt, poprzez swój kształt i wysokość miał być odzwierciedleniem przemian społeczno-politycznych oraz dynamicznego wzrostu gospodarczego Polski.

Inspiracją dla Libeskinda było skrzydło orła, które miało symbolizować wolność w rozumieniu zmieniającej się zarówno Warszawy jak i całej Polski. Złota 44 często nazywana jest Żaglem przez charakterystyczną konstrukcję i bryłę z trójkątnym zakończeniem na samej górze. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum.