Popełnisz błąd i będziesz musiał oddać dopłaty MdM

14 listopada 2017

Nawet 111 tys. zł może wynieść dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Nic dziwnego, że Polacy korzystają z rozwiązania, a BGK przekazał już na dopłaty ponad 2,5 mld zł. Warto jednak wiedzieć, że przez pięć lat od zaciągnięcia kredytu obowiązuje okres ochronny, a naruszenie zasad może skutkować obowiązkiem zwrotu części dopłaty.

Osoby, które zaciągnęły kredyt z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych powinny mieć się na baczności przez pierwsze pięć lat od chwili powstania zadłużenia. To specyficzny okres ochronny, w czasie którego beneficjent ma ograniczony zakres działań związanych z nieruchomością, złamanie zasad wiąże się z obowiązkiem zwrotu części otrzymanego dofinansowania.

Czego nie wolno w pierwszych pięciu latach?

Przede wszystkim mieszkanie nie powinno zmienić właściciela. Jego sprzedaż (bez względu na to, czy mowa o właścicielu czy współwłaścicielu) oznacza obowiązek zwrotu części otrzymanego dofinansowania. Kupionego z dopłatą mieszkania nie można też wynająć ani zmienić sposobu użytkowania tak, że niemożliwe będzie zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Niepożądane jest też uzyskanie prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, jednak tu ustawa dopuszcza wyjątek: jeśli nieruchomość otrzymano w spadku, utrata dofinansowania kredytobiorcy nie grozi.

Ostatnia sytuacja, w której beneficjent programu będzie musiał zwrócić część dopłat to wcześniejsza całościowa lub częściowa spłata kredytu w części przekraczającej wysokość dofinansowania.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.