Chyba żadna ulica nie kojarzy się bardziej z Poznaniem niż Święty Marcin. Jest ona zlokalizowana w samym Centrum i znajduje się przy niej wiele ciekawych obiektów. Kilka lat temu władze miasta stwierdziły, że zasługuje ona na rewitalizację.
Spójne spojrzenie
- Nad przebudową ulicy Święty Marcin pracujemy od 2015 roku – przypomina Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania. – Ogłosiliśmy wtedy konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego Centrum Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem tej właśnie ulicy. Wynik konkursu to próba spójnego spojrzenia na ul. św. Marcin. Poprzedzała go seria wielowątkowych działań związanych między innymi z konsultacjami społecznymi, badaniami opinii czy rozmowami z przedsiębiorcami. Chcieliśmy wypracować wspólne założenia konkursu, którego efekty miały się przełożyć na rozpoczęcie nowej inwestycji.
Ulica Święty Marcin to historycznie główna i reprezentacyjna arteria Centrum Poznania. Celem przebudowy jest wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni dla pieszych, a także zwiększenie jej atrakcyjności. Rozpocznie ona metamorfozę Centrum na szeroką skalę. Przed miastem kilkanaście miesięcy żmudnej pracy zmierzającej do uspokojenia ruchu i jednoczesnego ożywienia tej ważnej ulicy.
- Modernizacja ul. Św. Marcin to pierwszy etap tak zwanego Projektu Centrum – zwraca uwagę Mariusz Wiśniewski. – Dzięki jego realizacji poznańskie Centrum ma tętnić życiem, przyciągając mieszkańców i turystów. Ma też być miejscem dobrym do pracy i codziennego życia. Z technicznego punktu widzenia miasto to przestrzeń wypełnione infrastrukturą. Jednocześnie jest to żywa, pulsująca tkanka. Wymaga troski, wizji, a przede wszystkim skuteczności w realizacji ambitnych planów. Jestem przekonany, że wszyscy docenią zmiany w Poznaniu.
Nawiązanie do historii
W założeniach projekt odwołuje się do archetypów zasad kształtowania wnętrz urbanistycznych za pomocą kompozycji zieleni i budynków. Przywraca ulicy Św. Marcin jej dawną identyfikację przestrzenną określoną przez dominanty: wieżę Zamku Cesarskiego oraz nieistniejącą już wieżę kościoła pod wezwaniem Św. Marcina, w miejscu której zaprojektowano przestrzenną iluminację sprawiającą po zmroku symboliczne wrażenie wieży światła.
- Skupiliśmy się na przywróceniu w mieście utraconej ciągłości kompozycji urbanistycznej umożliwiającej wyzwolenie swobodnego ruchu pieszego, ze zmiennością nastrojów oraz doznań wizualnych – wyjaśnia Piotr Z. Barełkowski, prezes pracowni Studio ADS. – Kompozycja urbanistyczna opiera się na wytworzeniu dwóch głównych alei miejskich na osi wschód-zachód, podkreślonych wprowadzanymi szpalerami wysokich drzew. Chodzi o ulicę Św. Marcin – dawny wjazd do miasta od strony dworca kolejowego, a dziś połączenie Kaponiery i zachodniej części Poznania ze śródmieściem oraz ulicę 27 Grudnia, łącząca – poprzez Most Teatralny – Stare Miasto z północną częścią miasta oraz Jeżycami. Kompozycję uzupełnia poprzeczny północno-południowy układ ulic, o węższym przekroju i kształtowanych indywidualnie atmosferach.
Głównym narzędziem kształtowania geometrii przestrzeni jest aranżacja zieleni wraz z układem odtwarzanych dominant przestrzennych. Wprowadzenie kompozycji zieleni jako równoprawnej tkanki urbanistycznej, kształtującej osie i kadry urbanistyczne, było jednym z kluczowych zabiegów projektowych. Szpalery drzew o różnym, dostosowanym do przekroju ulic, pokroju i kolorze (żółcie, czerwienie, zielenie) odpowiadają za kształtowanie nastrojów przestrzeni miejskiej. W celu zapewnienia najwyższej jakości pielęgnacji drzew, każde z nich zostanie posadzone w innowacyjnym systemie skrzyń antykompresyjnych. Stwarza on dogodne warunki dla rozwoju korzeni drzew oraz umożliwia maksymalizację ich strefy wzrostu pod nawierzchniami pieszymi i jezdniami.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.