Ranking polskich metropolii cz. I

13 grudnia 2016

Prezentowany ranking ma za zadanie pokazanie miejsca rozwoju najbardziej znaczących obecnie obszarów metropolitalnych Polski z punktu widzenia ich mieszkańców, tj. jakości życia składającej się z aspektów społecznych i gospodarczych.

Wskaźniki dobrano subiektywnie, nadając im zbliżoną wagę, jednak dotyczą one dość szerokiego spektrum spraw istotnych dla mieszkańców. Większość z nich została wyliczona z przeliczenia wartości bezwzględnej na ilość mieszkańców danej metropolii, z przyjętym założeniem, że tylko tak pokazana wartość oddaje właściwą siłę oddziaływania danego czynnika na przeciętnego mieszkańca.

Spośród analizowanych metropolii Warszawa, to obszar zamieszkiwany przez około 3 mln mieszkańców, gdy kolejne dwa obszary metropolitalne - Krakowa i Trójmiasta to ok. 1,2 mln mieszkańców. Kolejne w stawce obszary: Łodzi, Poznania i Wrocławia zamieszkane są przez około 1 mln mieszkańców. Zestawienie danych w wartościach bezwzględnych ukazałoby więc wielokrotną przewagę stolicy, która by nie oddała rzeczywistego postrzegania miast przez ich mieszkańców i realnych możliwości jakie im dają na co dzień.

W przygotowaniu rankingu pod uwagę wzięto powierzchnię biurową, przemysł, logistykę oraz produkt krajowy brutto. Rynek pracy, liczbę firm. Budownictwo mieszkaniowe, plany zagospodarowania. Naukę i szkolnictwo wyższe oraz turystykę i ruch lotniczy.

Całe opracowanie podzielone zostało na trzy części. Na samym końcu zaprezentujemy wyniki oraz podsumowanie. Zapraszamy do lektury pierwszej części rankingu.

Powierzchnia biurowa sektor BPO / SSC.

W dość mocno scentralizowanej Polsce to Warszawa posiada bezwzględnie największą powierzchnię biur (blisko 5 mln mkw.) zajmowaną m.in. przez wiele spółek Skarbu Państwa, urzędów oraz central na Polskę zagranicznych firm, które postrzegają stolicę jako najważniejszy ośrodek wpływu na sprawy w Polsce.

Mimo to, intensywne zainteresowanie naszym krajem ze strony światowych koncernów w kontekście dostępności dobrze wykształconej i licznej grupy pracowników sektora usługowego zaowocowała wysypem inwestycji z zakresu outsourcingu (BPO), usług wspólnych (SSC) oraz niezależnie, ale i czasem łącznie z nimi - sektora informatycznego (IT).

Powierzchnia biur przeliczona na 1 mieszkańca wciąż jest najwyższa w Warszawie i wynosi 2,72 mkw., ale w kolejnych miastach stawki rośnie ona dość szybko i możliwe jest, iż w perspektywie kilku lat osiągnie podobny poziom.

Największą dynamikę wzrostu obecnie wykazują Kraków i Łódź, gdzie w 2016 roku może przybyć aż o 1/3 powierzchni więcej, nieco mniejszą ma Wrocław i Trójmiasto (odpowiednio: 24% i 18,6%) i stosunkowo najmniejszą widać w Poznaniu i Warszawie (około 13%).

Liczba centrów nowoczesnych usług w poszczególnych miastach jest zróżnicowana, jednak pierwsza pozycja Warszawy nie jest dominująca, a drugi Kraków i kolejne miasta szybko zwiększają udział w tej puli.

Liczba centrów przypadająca na 1 mln mieszkańców najwyższa jest w Krakowie i Wrocławiu (odpowiednio po 93 i 91), a Warszawa zamyka stawkę z wynikiem 46.

Zaskakujące jest także to, że to nie w Warszawie sektor ten zatrudnia najwięcej pracowników. Zdecydowanym liderem jest obecnie Kraków z wynikiem 50.300 zatrudnionych.

Warszawa posiada silną pozycję (36.700 zatrudnionych), ale prawdopodobnie już niedługo Wrocław z aktualnym wynikiem 34.200 osób może przegonić stolicę w tej dziedzinie.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.