Prezentowany ranking ma za zadanie pokazanie miejsca rozwoju najbardziej znaczących obecnie obszarów metropolitalnych Polski z punktu widzenia ich mieszkańców, tj. jakości życia składającej się z aspektów społecznych i gospodarczych.
Całe opracowanie podzielone zostało na trzy części. Na samym końcu zaprezentujemy wyniki oraz podsumowanie. Zapraszamy do lektury drugiej części rankingu. 13 grudnia prezentowaliśmy pierwszą część rankingu tutaj
Przemysł, logistyka oraz produkt krajowy brutto
Produkcja przemysłowa, nie licząc tradycyjnie surowcowego GOP, również koncentruje się w największych aglomeracjach Polski. Bardzo silną pozycję w tej dziedzinie zajmuje tradycyjnie Poznań, w rejonie którego ulokowało się wiele znaczących zakładów z Volkswagenem na czele.
Wysoki poziom produkcji utrzymuje się także w Warszawie gromadzącej tradycyjnie wiele zakładów, głównie w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, w Trójmieście (dzięki Rafinerii Gdańskiej). Wrocław i Kraków to również silne ośrodki, o sporej dynamice wzrostu. Jedynie Łódź, borykająca się wciąż z problemami post-transformacyjnymi jest dopiero wschodzącą gwiazdą tej dziedziny, ale dzięki doskonałej komunikacji i położeniu powinna nadrobić dystans do czołówki w najbliższych latach.
Produkcji przemysłowej towarzyszy ściśle logistyka i dystrybucja, również z dużym udziałem ośrodków regionalnych. Bardzo duże znaczenie mają tutaj ośrodki poznański, wrocławski i łódzki, nieco mniejsze warszawski (tracący na znaczeniu na rzecz okolic Łodzi), a ośrodki trójmiejski i krakowski mają znaczenie marginalne, niemniej Trójmiasto powinno zyskiwać na znaczeniu ze względu na mocno rosnące przeładunki w zlokalizowanych tam portach.
Nowa powierzchnia powstaje we wszystkich lokalizacjach, a największy procentowo wzrost ma Kraków z okolicami, ze względu na bardzo niską bazę wziętą do obliczeń. Rozwinięte rynki: poznański, łódzki i wrocławski wykazują mniejsze względne wartości, jednak przekładające się na większe niż w Krakowie wartości bezwzględne.
Rozwinięty przemysł, usługi oraz handel mają też duże przełożenie na produkt krajowy brutto wytwarzany w regionach. Wprawdzie w wartościach bezwzględnych zdecydowanym liderem jest Warszawa, jednak w przeliczeniu na liczbę mieszkańców różnice nie są bardzo duże.
Dynamika zmiany PKB w ostatnio dostępnym w rocznikach statycznych roku 2014 względem roku poprzedniego jest najwyższa we Wrocławiu i Krakowie, co można łączyć z dynamicznie rozwijającym się tam sektorem usług.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.