Opublikowane przez GUS dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za styczeń i luty 2025 roku wskazują na trwającą stabilizację w tym sektorze. Mimo że liczba nowo rozpoczętych budów w lutym była niższa niż rok temu, należy pamiętać, że początek 2024 roku był wyjątkowy pod względem aktywności inwestorów. W porównaniu do okresu 2020–2023 wyniki są jednak optymistyczne. Szczególnie zauważalne jest ożywienie w budowie mieszkań komunalnych i społeczno-czynszowych, co może stanowić pozytywny sygnał dla rynku.
W lutym oddano do użytku 14,9 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 4% w porównaniu do stycznia i o prawie 8% względem lutego 2024 roku. Deweloperzy odpowiadają za 60% tej liczby, oddając 8,9 tys. lokali. Wynik ten, choć nieznacznie niższy od wyników ze stycznia, jest zgodny z poprzednimi latami. Spadek w ujęciu rocznym to naturalna konsekwencja ograniczeń w rozpoczynanych budowach sprzed dwóch lat, kiedy to firmy deweloperskie znacząco zmniejszyły swoją aktywność.
Gospodarstwa domowe, osiągające 38% udziału w oddanych do użytku lokalach, również zanotowały niższe wyniki niż rok wcześniej, choć ich aktywność w porównaniu do stycznia wzrosła o 1,5%. Dane za styczeń i luty pokazują, że inwestorzy indywidualni oddali łącznie 11,2 tys. lokali, co oznacza spadek o 8% względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.