Rynek biurowy: miasta regionalne nie zwalniają

17 kwietnia 2018

W 2017 roku najwięcej nowych biur powstało w miastach regionalnych – oddano tam do użytku 2/3 spośród 736 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Zmniejszył się poziom pustostanów i na dziewięciu największych rynkach Polski spadł z 12,7% do 10,8% - wynika z najnowszego raportu biurowego Colliers International podsumowującego rynek biur w Warszawie i 6 miastach regionalnych.

Stolica nadal na prowadzeniu

Warszawa, z blisko 5,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, pozostaje największym rynkiem biurowym w Polsce. W 2017 roku oddano tu do użytku 275 tys. mkw. (27 projektów), głównie w dzielnicy Mokotów, okolicach ulicy Żwirki i Wigury oraz w Centrum, gdzie podpisano najwięcej umów najmu (208 tys. mkw.).

- Całkowity wolumen transakcji najmu w aglomeracji warszawskiej zwiększył się o 9% w stosunku do 2016 roku i wyniósł prawie 821 tys. mkw. Dużą aktywność najemców widać w zakresie podpisywania nowych umów najmu - nowe kontrakty stanowiły aż 63%, a renegocjacje 26%. Ekspansje zajęły pozostałe 11%. Największą transakcją na rynku warszawskim była nowa umowa najmu i ekspansja Citi Service Center Poland w Generation Park X –  mówi Paweł Skałba, senior partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Współczynnik pustostanów w Warszawie zmalał o 2,5 p.p w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł 11,7%. Powodem był wysoki popyt na biura oraz zdecydowanie niższa niż w 2016 r. nowa podaż. Stawki najmu za powierzchnie biurowe w stolicy pozostały najwyższe na polskim rynku i utrzymywały się na stabilnym poziomie. Niewielki wzrost czynszów było widać w najlepiej zlokalizowanych nowych projektach. Stawki w strefach centralnych wynosiły od 17 do 23 euro za mkw. miesięcznie.

Rynek małopolski wciąż rośnie

Wśród rynków regionalnych najlepsze wyniki odnotował Kraków – największy w Polsce ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu. Cieszące się dużym zainteresowaniem firm z sektora IT oraz start-upów miasto stale powiększa zasoby powierzchni biurowej, które przekroczyły już 1 mln mkw. To drugie centrum biurowe Polski, które bardzo dynamicznie się rozwija – budynki ukończone w ciągu ostatnich 5 lat stanowią 50% istniejącej podaży. W 2017 roku oddano do użytku ponad 190 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (21 projektów). To najlepszy wynik w historii krakowskiego rynku i wśród miast regionalnych.

Poprzedni rok przyniósł także rekord pod względem popytu, który osiągnął ponad 200 tys. mkw. Podobnie jak w Warszawie, najwięcej było nowych umów najmu (48%). Renegocjacje stanowiły 28%, a ekspansje i transakcje na użytek właściciela wyniosły odpowiednio 14% i 10%. Podpisane kontrakty nie pokryły jednak wysokiej podaży, wynikiem czego współczynnik powierzchni niewynajętej systematycznie rośnie – na koniec 2017 r. wyniósł on 9,8%. Kraków to jednak chłonny rynek, dlatego popyt w minionym roku praktycznie zrównał się z nową podażą. W 2018 r. przewidywany jest dalszy umiarkowany wzrost pustostanów.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.