Rynek nieruchomości. Kluczowe trendy 2017 r. i prognozy na 2018 rok

19 grudnia 2017

Firma doradcza Savills podsumowała wstępnie 2017 rok na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz nakreśliła prognozy na kolejne 12 miesięcy.

Według Savills w 2017 r. silny nowy trend zaobserwowano w sektorze handlowym, gdzie byliśmy świadkami wytworzenia się nowej generacji centrów handlowych – galerii społecznościowych. Obiekty te są odpowiedzią na rozwój sektora e-commerce, stawiając na usługi rozrywkowe i ofertę gastronomiczną. Z kolei na rynku biurowym zadebiutowała nowa grupa najemców – operatorzy przestrzeni coworkingowych. Powierzchnie biurowe, które można wynająć na krótki okres to efekt zarówno rozwijającej się kultury startupowej, jak i coraz większej liczby krótkoterminowych projektów dużych korporacji, które wymagają zatrudnienia dodatkowych osób.

2018 rok może stać pod znakiem poszukiwania sposobów na zrekompensowanie potencjalnych strat wynikających z zakazu handlu w niedzielę. Niewykluczone, że spowoduje to jeszcze większe zacieśnienie się świata handlu online i offline. Zgodnie z prognozami Savills prawdopodobnie będziemy również świadkami jeszcze silniejszego przełożenia aktualnej sytuacji na rynku pracy na nieruchomości biurowe i magazynowe. Jeszcze powszechniejsze może stać się wykorzystywanie atrakcyjnej lokalizacji biurowej jako karty przetargowej w walce o najlepszych pracowników. Natomiast najemcy magazynowi coraz częściej mogą rozważać alternatywę w postaci automatyzacji procesów jako odpowiedzi na rosnące koszty zatrudnienia i brak rąk do pracy.

- Rok 2017 zdominowały dyskusje na temat projektów zmian prawno-podatkowych i ich wpływu na rynek nieruchomości. Podatek galeryjny, zakaz handlu w niedzielę, czy nowe regulacje księgowe MSSF 16 to tematy, o których było głośno, ale którymi będziemy żyli również w 2018 r. Oprócz tego, nasz rynek nieruchomości, który liczy zaledwie dwadzieścia kilka lat, jest już coraz dojrzalszy. Sprawia to, że część budynków wchodzi obecnie w kolejny cykl życia, rodzący potrzebę ich modernizacji czy nawet wyburzenia. Ten trend jest wyraźnie odczuwalny. Ponadto, na największym rynku w Warszawie, z jednej strony obserwujemy powstawanie nowej dzielnicy biznesowej na Woli i wyzwania, jakie to rodzi, a z drugiej widzimy zmiany na Służewcu, który dzięki inwestycjom mieszkaniowym zaczyna żyć w weekendy i po godzinie 17. To fascynujące procesy, a największa rewolucja jeszcze przed nami. Związana ona będzie z coraz silniejszym wpływem nowych technologii na rynek nieruchomości - mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.