Savills o czynszach wobec zmian ryzyka w poszczególnych miastach świata

01 grudnia 2017

Według firmy doradczej Savills, w następnej dekadzie rosnące stopy procentowe przyczynią się do spowolnienia tempa wzrostu wartości kapitałowych na rynkach nieruchomości największych miast świata. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych będą możliwości uzyskania przychodów.

Autorzy najnowszej publikacji firmy Savills "Impacts: the future of global real estate" stwierdzają, że ryzyko należy obecnie szacować inaczej niż dotychczas, ponieważ bezpieczeństwo i wolumen dochodów stają się najważniejszym czynnikiem dla inwestorów. Wskazują także na potencjalnie najbardziej atrakcyjne w kolejnej dekadzie miasta, które dynamicznie się rozwijają gospodarczo, dysponują bogatymi zasobami i młodą populacją oraz są w niewielkim stopniu zagrożone klęskami żywiołowymi. Z raportu ponadto wynika, że zdolność przyciągania ludzi i utalentowanych pracowników będzie kluczowym wskaźnikiem świadczącym o bezpieczeństwie dochodów w następnych 10 latach.

Eksperci firmy Savills przeanalizowali wzrost czynszów w różnych sektorach nieruchomości w miastach całego świata, umieszczając je na najnowszej Krzywej Czynszów Savills. Przedstawiono na niej miasta i sektory, które mogą zainteresować inwestorów poszukujących bezpiecznych źródeł przychodów i wzrostu czynszów.

  • Od 2008 roku czynsze za powierzchnie biurowe w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach wzrosły najbardziej w San Francisco (+99%), Shenzhen i Pekinie (w obu miastach o +71%) oraz w londyńskiej dzielnicy West End (+69%). Z tego względu sektory nieruchomości biurowych w tych miastach znalazły się na szczycie krzywej czynszów: w fazach późnego wzrostu, maksymalnych stawek czynszu lub wczesnego spadku.
  • Ze względu na dwucyfrowe spadki czynszów w najlepszych nieruchomościach biurowych (-26%), mieszkaniowych (-25%) i najbardziej atrakcyjnych obiektach handlowych (-15%) sektory te osiągnęły obecnie minimum krzywej czynszów.
  • Czynsze na rynku hotelowym w Szanghaju, w sektorze nieruchomości przemysłowych w Melbourne oraz nieruchomości mieszkaniowych w Shenzhen są na wczesnym etapie wzrostu w obecnym cyklu i mogą nadal rosnąć, ale inwestorzy powinni liczyć się na tych rynkach z silną konkurencją i wysokimi cenami aktywów.
  • Najwyższy wzrost czynszów w sektorze nieruchomości mieszkaniowych od końca 2008 roku odnotował Shenzhen – aż o +82%.
  • Dynamicznie rozwijająca się gospodarczo Dżakarta znajduje się blisko końca fazy późnego spadku i może odnotować duży wzrost czynszów w przyszłości, ale przy większym ryzyku związanym z młodym rynkiem tej gospodarki wschodzącej.
  • Najbardziej pożądane przez inwestorów kategorie aktywów, takie jak najlepsze nieruchomości biurowe w Londynie, Tokio i San Francisco, są na szczycie krzywej, ale oferują bezpieczeństwo lokowania kapitału, ponieważ czynsze mogą utrzymać się przez pewien czas na wysokim stabilnym poziomie.

„O ile w okresie pięćdziesięciu lat poprzedzających rok 2007 głównym celem inwestorów na rynku nieruchomości było dążenie do wzrostu wartości kapitału, a w dziesięcioleciu od wybuchu ostatniego kryzysu finansowego najważniejsze było przetrwanie i wykorzystanie fali ożywienia, o tyle co najmniej kolejne dziesięć lat upłynie pod znakiem poszukiwania bezpiecznych źródeł przychodów w warunkach niskich stóp procentowych. Inwestorzy coraz chętniej spoglądają na rynki najmu w miastach na całym świecie” - mówi Yolande Barnes, dyrektor globalnego działu badań w firmie Savills.

Przełom 2007 i 2008 roku to również w Polsce okres, w którym w ścisłym centrum Warszawy obserwowaliśmy stawki czynszów za powierzchnie biurowe na poziomie 35 a nawet 40 EUR/mkw./miesiąc. Obecnie stawki czynszów w najlepszych biurowcach w mieście to poziom 21 – 25 EUR/mkw./miesiąc i są na wczesnym etapie wzrostu, który, w związku z wysoką nową podażą oczekiwaną w 2019/2020 roku, może być zahamowany.

„Trendy na rynkach najmu mają kluczowe znaczenie niezależnie od tego, czy inwestorzy poszukują inwestycji oferujących wzrost wartości kapitałowych czy stabilnych źródeł przychodów” - mówi Yolande Barnes. – Stawki czynszów stanowią funkcję dwóch czynników: popytu ze strony najemców oraz wielkości podaży. Na wielu rynkach inwestycyjnych świata możliwości dalszej kompresji stóp kapitalizacji są bardzo ograniczone i z tego względu wzrost wartości kapitałowych jest możliwy jedynie dzięki wzrostowi czynszów.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.