W 2024 roku wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła niemal 5 mld EUR (około 22 mld PLN), jak wynika z raportu Cushman & Wakefield. Choć udział polskiego kapitału w inwestycjach systematycznie rośnie, to wciąż aż 91% transakcji odbywa się z udziałem funduszy zagranicznych. Brak regulacji umożliwiających funkcjonowanie REIT-ów (Real Estate Investment Trusts) w Polsce to jeden z powodów takiego stanu rzeczy. W krajach takich jak Czechy czy Francja te instrumenty inwestycyjne sku
Polskie gospodarstwa domowe w 2024 roku zgromadziły oszczędności przekraczające 2,3 bln PLN. Znaczna część tych środków pozostaje jednak na niskooprocentowanych kontach bankowych lub w gotówce. W tej sytuacji inwestorzy indywidualni poszukują elastycznych produktów finansowych, które pozwolą efektywnie wykorzystać kapitał. Mira Kantor-Pikus z Cushman & Wakefield zauważa, że REIT-y mogłyby stać się odpowiedzią na te potrzeby, oferując stabilne zyski z nieruchomości komercyjnych.
Zasadniczym celem REIT-ów jest zapewnienie preferencji podatkowych dla spółek gromadzących aktywa w nieruchomościach komercyjnych. Jak wyjaśnia Bartosz Clemenz z DWF Poland, takie spółki muszą spełniać szczegółowe wymagania, m.in. co do struktury prawnej i obligatoryjnego podziału zysku w formie dywidend. Choć próby uchwalenia odpowiednich regulacji podejmowano już w 2016 roku, ustawy w tej sprawie do dziś nie wprowadzono.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.