Wpływ nowej ustawy o SSE na rozwój rynku magazynowego w Polsce

24 kwietnia 2018

Autor: Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza nowe regulacje w zakresie udzielania pomocy publicznej i funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Szacuje się, że proponowane rozwiązania mogą przyciągnąć inwestycje o wartości przekraczającej 2,5 mld PLN już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów. W perspektywie 10-letniej powinny przyczynić się one do utworzenia dodatkowych 200 000 miejsc pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami ubieganie się o pomoc w ramach SSE możliwe będzie w całej Polsce (na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą), bez względu na planowaną lokalizację projektu. Oznacza to ograniczenie żmudnych i długotrwałych procedur związanych z rozszerzaniem granic SSE, w przypadku gdy inwestor chce zainwestować poza terenami należącymi do takich stref. Funkcjonujące obecnie SSE będą działać do końca 2026 roku.

Główną formą pomocy publicznej będzie zwolnienie nowych inwestycji z podatku dochodowego, w ramach pomocy regionalnej. Nadal będą więc obowiązywać stare zasady udzielania pomocy publicznej, w zależności od regionu Polski.

Obowiązujące dotychczas zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE będzie zastąpione uzyskaniem decyzji o wsparciu. Będzie ona udzielana przez spółkę zarządzającą SSE, w ramach uprawnień otrzymanych od Ministerstwa Rozwoju, po uprzedniej ocenie projektu inwestycyjnego. Ustawa nie precyzuje jeszcze procedury ubiegania się o taką decyzję, jednak nie wydaje się, żeby zasadniczo różniła się ona od obecnie obowiązującej procedury uzyskania zezwolenia strefowego.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.