Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej – porównanie spółek

02 grudnia 2019

Osoby, który zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, samodzielnie lub z innymi osobami, poza kwestiami biznesowymi powinny odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – w jakiej formie prawnej ma być prowadzona ta działalność? Jaka będzie optymalna?


Michał Wojciechowski - radca prawnywspólnik w Kancelarii Prawnej Norek i Wspólnicy
www.norekwspolnicy.pl

Pytania te warto sobie jednak zadać także, gdy działalność jest już prowadzona, aby sprawdzić, czy jest ona (nadal) najlepsza w bieżących i przyszłych okolicznościach dotyczących konkretnego przedsięwzięcia i sytuacji osób, które je prowadzą. Czy warto zmienić dotychczasową formę?

W publikacji tej nie jest omawiany proces zmieniania formy prawnej prowadzenia działalności, warto jednak zasygnalizować, że już od marca 2020 r. zmienią się przepisy kodeksu spółek handlowych, które regulują przekształcenia spółek. Procesy te staną się prostsze, szybsze i tańsze (np.: w większości przypadków plan przekształcenia nie będzie już badany przez biegłego rewidenta).

Za cel tej publikacji postawiliśmy sobie przygotowanie swego rodzaju check-listy. Chcielibyśmy, aby ułatwiała ona Czytelnikowi usystematyzowanie już posiadanych informacji o wybranych spółkach oraz aby była wskazówką, które kwestie wymagają jeszcze przemyślenia lub pogłębienia posiadanej wiedzy, przed podjęciem decyzji w jakiej formie prawnej prowadzić biznes.

Opierając się na praktyce można wyróżnić trzy główne czynniki, które brane są pod uwagę przy dokonywaniu tego wyboru, i są to:

  • koszty funkcjonowania/utrzymania danej formy prawnej prowadzenia działalności, w tym koszty księgowe (występujące tu różnice mogą mieć znaczenie raczej w przedsięwzięciach o mniejszej skali),
  • zasady odpowiedzialności osób stojących za przedsięwzięciem (wspólników i członków organów) rozpatrywanie łącznie z stopniem ryzyka, jaki wiąże się z konkretną działalnością oraz
  • zasady opodatkowania podatkami dochodowymi.

Odpowiedzi na powyższe pytania są przynajmniej co do kierunku (zasady) względnie proste. W przedsięwzięciach jednoosobowych (w sensie ekonomicznym, niekoniecznie prawnym) mogą one w praktyce wystarczyć do wyboru formy prowadzenia działalności, choć warto prześledzić też inne zagadnienia. W każdym razie warto wiedzieć, że prowadzenie działalności samodzielnie (bez wspólników) nie oznacza, że nie będzie korzystne prowadzenie jej w formie spółki oraz, że potencjalnie niemal każdy rodzaj spółki może być przez taką osobę wybrany.

W przedsięwzięciach innych niż jednoosobowe wzrasta rola dodatkowych czynników. Ważną kwestią jest nie tylko to, ile osób zamierza tę działalność prowadzić (dwie, kilka, kilkadziesiąt), ale też jakie są i mają być między nimi relacje i jakie są plany biznesowe. Dobranie z tego punktu widzenia właściwej, optymalnej formy prawnej wymaga już bardziej zniuansowanych porównań (co wynika choćby z poniższego zestawienia).

Przedstawiamy szczegółowe zestawienie podobieństw i różnic dla dwóch funkcjonujących już form prowadzenia działalności gospodarczej, polecanych przez nas w wielu przypadkach, tj. spółki z o.o. oraz spółki komandytowej (a tę zwłaszcza w postaci sp. z o.o. sp.k.), a ponadto nowego obiecującego rodzaju spółki, z którego będzie można korzystać od marca 2020 r. – prostej spółki akcyjnej (P.S.A.). Choć tę ostatnią spółkę przedstawia się często w publikacjach jako zaprojektowaną dla start-upów, warto dzięki zapoznaniu się z jej cechami wyrobić sobie zdanie, czy P.S.A. będzie dobrym rozwiązaniem dla tych podmiotów a także dla innych biznesów. Nie należy przesadnie sugerować się tym, że P.S.A. w swojej nazwie zawiera określenie „akcyjna” ponieważ od „zwykłej” spółki akcyjnej różni się znacznie i należy ją traktować jako w pełni samodzielny rodzaj spółki. Oczywiście rozmiary publikacji wymuszają skrótowość przedstawienia zagadnienia i nie są to informacje wyczerpujące o spółkach ani o różnicach między nimi i w razie pytań i wątpliwości zalecamy konsultacje.

Kliknij aby powiększyć

*          *          *
[Powyższe stanowi całą treść publikacji]

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.