Wysokie rachunki za ogrzewanie? Stare drzwi i okna, które wymagają wymiany?

28 listopada 2018

Sfinansowanie inwestycji dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) to wyzwanie, które często spędza sen z powiek lokatorom i osobom odpowiedzialnym za zarządzanie zasobami mieszkaniowymi. Budynki, szczególnie starsze bloki, potrzebują często kompleksowych i kosztownych inwestycji. Inwestycje te wymagają zaciągnięcia kredytu bankowego.

Konieczność spłacenia wysokich kosztów kredytu zmusza zarządców nieruchomości do podniesienia lokatorom opłat z funduszu remontowego. Trwający okres grzewczy i rosnące opłaty za energię dodatkowo utrudniają podjęcie takiej decyzji. Czy jest zatem jakiś inny sposób, aby wyremontować nasze budynki, a przy tym nadmiernie nie zadłużyć wspólnoty czy spółdzielni? Jak zadowolić mieszkańców, narzekających na zły stan i wygląd budynku oraz wysokie opłaty za ogrzewanie?

Realne oszczędności na opłatach za ogrzewanie

Komercyjny kredyt bankowy nie jest jedynym rozwiązaniem. Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ma dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych rozwiązanie, które pozwoli im realnie zmniejszyć koszty utrzymania budynku. Wszystko to dzięki bardzo atrakcyjnej unijnej Pożyczce Termomodernizacyjnej, która pozwoli m.in.:

  • ocieplić ściany i stropy budynku;
  • wymienić stolarkę okien i drzwi;
  • zainstalować energooszczędne oświetlenie;
  • unowocześnić lub przebudować systemy grzewcze wraz z wymianą źródła ciepła, lub podłączeniem do miejskiego systemu ciepłowniczego;
  • zainstalować lub unowocześnić wentylację lub klimatyzację w budynku;
  • sfinansować instalację systemów zarządzania energią (tzw. inteligentny budynek).

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe inwestycje termomodernizacyjne, które można sfinansować z pożyczki.

Sekret dobrego zarządcy budynku

Pożyczka termomodernizacyjna to odpowiedź na trudno dostępne i nie zawsze finansowo atrakcyjne kredyty dla spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Dlaczego warto sfinansować remont właśnie z tych środków? Po pierwsze pożyczka finansowana jest ze środków unijnych przez państwowy bank BGK. Po drugie, oprocentowanie pożyczki może wynieść tylko 0,19% lub 0,56%. Dodatkowo, wspólnota lub spółdzielnia nie ponosi żadnych opłat i prowizji za przyznanie i obsługę pożyczki, a Pożyczka może wynieść nawet 1 mln zł, a okres spłaty to nawet 10 lat. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że istnieje możliwość karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy oraz brak wymaganego wkładu własnego. Te atrakcyjne warunki w połączeniu z oszczędnościami, które powstaną po modernizacji budynku sprawią, że zaciągnięcie pożyczki unijnej może w ogóle nie obciążyć funduszu remontowego wspólnoty czy spółdzielni. Pozwoli to przeznaczyć środki na inne cele związane z zarządzaniem i utrzymaniem nieruchomości. Realne i odczuwalne przez mieszkańców zmniejszenie opłat za ogrzewanie po zakończeniu inwestycji i poprawa wyglądu budynku powinny przekonać nas do skorzystania z pożyczki. Sukces zapewniony!

5 kroków do udanej termomodernizacji

Pożyczek dla spółdzielni, wspólnot i TBS w województwie podlaskim udzielają współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dwie instytucje - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (tel.: 85 749 94 97) oraz Alior Bank (tel.: 723 685 191). Konsultant przeprowadzi nas przez cały proces udzielania pożyczki. Po jej otrzymaniu pozostaje tylko przeprowadzenie audytu energetycznego (pożyczka może go sfinansować), wybór wykonawcy robót i rozpoczęcie prac remontowo-modernizacyjnych.

Dokumenty aplikacyjne nie powinny przysparzać trudności w ich przygotowaniu, a pracownicy instytucji finansującej służą radą i pomocą – zapewnia Magdalena Tymińska z WFOŚiGW w Białymstoku.

Więcej informacji na stronie rpo.bgk.pl

Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od analizy ryzyka działalności przedsiębiorcy. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

 

 

 

 

 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.