Przedstawiamy oświadczenie Griffin Real Estate w związku z zawiadomieniem przez Ministerstwo Skarbu Państwa prokuratury ws. prywatyzacji spółki Meble Emilia.
1. Zarzuty stawiane przez MSP, że spółkę Meble Emilia sprzedano rzekomo zbyt tanio i ze szkodą dla skarbu państwa są pozbawione podstaw. Spółka została sprzedana w drodze publicznego i jawnego postępowania przetargowego, którego najważniejszym kryterium była zaoferowana cena. Postępowanie to polegało na odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji i składania ofert. Mogły w nim wziąć udział wszystkie zainteresowane podmioty. Przystąpiło do niego kilka firm, m.in. Europejskie Centrum Inwestycyjne ECI S.A., Kulczyk Silverstein Properties S. à r. l. oraz Griffin Topco II z grupy Griffin Real Estate, którego oferta handlowa była najwyższa, wobec czego wygrała. Oferta ta była sporządzona na podstawie wyceny rynkowej, poprzedzonej wieloma profesjonalnymi analizami.
Trudno zatem o bardziej transparentną formułę: otwarty, publiczny przetarg o którego wyniku zdecydowała oferowana cena!
Warto również pamiętać, że do pierwszego przetargu organizowanego wcześniej przez MSP i mającego wyłonić nabywcę spółki Meble Emilia nie zgłosił się żaden zainteresowany. Dopiero drugi przetarg został rozstrzygnięty i 20.09.2012 r. została podpisana umowa prywatyzacyjna pomiędzy Ministrem Skarbu i spółką z grupy Griffin Real Estate.
2. MSP milczeniem pomija fatalną sytuację w jakiej znalazła się spółka Meble Emilia z powodu działań jej byłych władz. Te informacje nie znalazły się również w memorandum prywatyzacyjnym.
Otóż po prywatyzacji okazało się że:
- były zarząd spółki Meble Emilia zawarł wieloletnie, bardzo niekorzystne umowy najmu lokali handlowych. Rozwiązanie tych umów pochłonęło ponad 1 mln EUR;
- portfel nieruchomości sprzedawanej spółki był obciążony roszczeniami reprywatyzacyjnymi, jak również wyjątkowo niekorzystnymi umowami zawartymi przez zarząd spółki Meble Emilia w przeszłości;
- na mocy trzech inwestycyjnych umów najatrakcyjniejsze nieruchomości w Warszawie miały być wniesione do spółek joint venture utworzonych z jedną z firm deweloperskich. Umowy te były skrajnie niekorzystne dla firmy Meble Emilia, bowiem na ich podstawie spółka miała wnosić grunty, ponosić koszty przygotowania inwestycji i zorganizować dla nich finansowanie w zamian mogąc liczyć na zaledwie 40 do 50 procent wpływów z realizowanego projektu;
- wspomniana firma deweloperska miała zagwarantowany kontrakt na generalne wykonawstwo przyszłych inwestycji. Oczywiście bez procedury przetargowej.
Griffin wszystkie te niekorzystne dla spółki Meble Emilia umowy rozwiązał ponosząc koszty stosownych odszkodowań. MSP pomija również milczeniem fakt, iż nabywca spółki Meble Emilia oprócz przeprowadzenia jej gruntownej restrukturyzacji zobowiązał się także do realizacji atrakcyjnego dla załogi pakietu pracowniczego wynegocjowanego ze związkami zawodowymi. Ze wszystkich tych zobowiązań - ponosząc ich koszty - Griffin się wywiązał.
Reklama
Wykup E-dostęp już teraz i bądź na bieżąco Kup E-dostęp
Aktywujac E-dostęp, masz możliwość w określonym czasie bądź w określonej ilości, czytać materiały publikowane na naszym portalu [oprócz treści PREMIUM].