Trzeci etap wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia w Gdańsku pokrywa się szklaną elewacją. Prace, zaawansowane są już w ponad 50%, a samo szklenie potrwa do końca stycznia przyszłego roku. Oddanie budynku do użytku zaplanowane jest na III kwartał 2017 roku.
- Trwają intensywne prace nad elewacją budynku Argon - do pokrycia szkłem jest łącznie blisko 15 tys. mkw. powierzchni. Poziom zaawansowania prac przekroczył już 50% i na ten moment wyprzedzamy nawet harmonogram, co daje nam bufor na najbliższe, zimowe miesiące. Pełne zaszklenie i uzyskanie szczelności planujemy na drugą połowę stycznia, a wykończenia elewacji potrwają do końca marca - komentuje Marcin Frozyna, Dyrektor ds. Inwestycji w firmie Torus, będącej deweloperem Alchemii.
Dźwiękoszczelność i termoizolacja
Argon, trzeci etap Alchemii jest najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu, przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej (głównej arterii Trójmiasta) z ul. Kołobrzeską. Ma on 14 kondygnacji nadziemnych i kształt litery H, a jego łączna powierzchnia do wynajęcia (GLA) to blisko 39 tys. mkw. (przy całkowitej powierzchni typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw.). W przypadku takiej lokalizacji istotna jest odpowiednia dźwiękoszczelność fasady budynku, której parametry muszą być odpowiednio dobrane. Końcowy rezultat akustyczny musi uwzględniać warunki panujące na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku (praca urządzeń i systemów).
- Jeszcze przed projektowaniem fasady budynku badana była akustyka lokalizacji inwestycji. Pozwoliło to na dobór odpowiednich parametrów szkła, systemu fasadowego oraz uszczelnienia. W przypadku Alchemii, na każdym etapie prac dokonywana jest też kontrola nadzoru inwestorskiego, co gwarantuje osiągnięcie zakładanego rezultatu – dodaje Marcin Frozyna z firmy Torus.
Drugim ważnym czynnikiem jest termoizolacja. Fasada spełnia tu obowiązujące przepisy jak również wyśrubowane wymagania wynikające z certyfikacji budynku w systemie oceny wysokowydajnych inwestycji LEED (obiekt jest precertyfikowany na najwyższym poziomie, Platinum).
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.