Za sprawą miejskich programów rewitalizacyjnych, centrum stolicy Wielkopolski jest intensywnie przebudowywane. Podobne procesy przechodzą kamienice, ale nie tylko, niebawem drugie życie (jako akademik) zyska modernistyczny wysokościowiec Alfa.
Święty Marcin jest dla Poznania i poznaniaków miejscem wyjątkowym z wielu względów. Jest to ulica w samym centrum miasta, która łączy mieszkańców od wielu lat, będąc ośrodkiem kultury i rozrywki stolicy Wielkopolski. Znajdują się tam między innymi liczne restauracje, kawiarnie, hotele, a także Zamek Cesarski oraz budynki Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Akademii Muzycznej. Jest nieodłącznym elementem lokalnej historii, a obecnie również kluczowym miejscem życia towarzyskiego.
- Poznań jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, w którym tkwi bardzo duży potencjał gospodarczy i inwestycyjny, co przyciąga do miasta wielu ludzi, nie tylko studentów. Rynek mieszkań w ostatnim czasie jest w fazie niezwykle szybkiego wzrostu, przez co już teraz wiele osób nie stać na zakup własnego mieszkania. Poza tym, w wyniku zmieniających się preferencji młodego pokolenia Polaków, niektórzy przekładają najem mieszkania nad posiadanie własnych czterech ścian. – mówi Ewelina Kachniarz, prezes spółki Święty Marcin 58, zależnej od firmy Tier Investment S.A.
Tymczasem po wybuchu pandemii ceny mieszkań poszły w górę, natomiast ceny najmu znacząco spadły. Wynikało to głównie z przejścia firm na pracą zdalną oraz zamknięcia uczelni. Obecnie, gdy sytuacja pandemiczna wraca powoli do normy, również ceny na rynku najmu zaczynają rosnąć i przewyższać te z początku pandemii. Na przykład w Poznaniu już teraz ceny są średnio o 5 procent wyższe niż półtora roku wcześniej.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.