W drugim przetargu na przebudowę ważnego placu w centrum Poznania wybrano firmę Budimex Budownictwo. Dzisiaj podpisano umowę na prace budowlane, które rozpoczną się w kwietniu i zakończą w połowie 2020 r. Mimo, że oferta Budimexu przekraczała ustalony budżet o niemal 7 mln zł brutto, to władze miasta postanowiły dołożyć brakującą kwotę.
Plac Kolegiacki to niezwykle ważna przestrzeń w Poznaniu, to w tym miejscu znajduje się siedziba Urzędu Miasta, w której rezyduje Prezydent i jego zastępcy, to również ważne miejsce historyczne. Do początku XIX w. na placu stała najwyższa budowla miasta i jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce - Kolegiata św. Marii Magdaleny, której pozostałości w ramach inwestycji zostaną wyeksponowane.
Po zakończeniu inwestycji ulegnie znaczącej metamorfozie, a zmieni się praktycznie wszystko, oprócz kształtu narzuconego przez historyczny układ urbanistyczny. Przede wszystkim znikną miejsca parkingowe, obszar ten stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego. Układ komunikacyjny w postaci drogi zostanie zachowany jedynie po południowej części placu, a reszta przestrzeni dostępna będzie dla pieszych bez ograniczeń. Jezdnię od reszty przestrzeni oddzieli fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.
- Przywracamy świetność kolejnej ważnej przestrzeni Poznania. Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzimy w centrum miasta. Niedawno oddaliśmy do użytku pierwszy wyremontowany odcinek ulicy Św. Marcin, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych części Programu Centrum, przygotowujemy się też do modernizacji płyty Starego Rynku. Cieszę się, że plac Kolegiacki wyremontuje ta sama firma, która niedawno zakończyła prace na Świętym Marcinie. Liczę na równie sprawną i terminową realizację. - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.