Minimalistyczna architektura oraz śmiałe łączenie kamienia, drewna, szkła i włókno-cementu sprawiły, że 19. Dzielnica stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inwestycji mieszkaniowych w stolicy.
Nic więc dziwnego, że na projekt spłynął deszcz wyróżnień. Zdobył on między innymi I nagrodę w ogólnopolskim konkursie ministra środowiska Projekt: Przestrzeń 2015, I nagrodę jako Najlepszy Wielorodzinny Budynek w Polsce w latach 2000-2012 w konkursie Życie w Architekturze, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepszy Zespół Mieszkalny w latach 2001-2014 oraz nominację do nagrody architektonicznej Unii Europejskiej Mies Van der Rohe Awards 2013.
Na terenach poprzemysłowych powstał fragment miasta nawiązujący do warszawskich tradycji, podkreślają architekci z pracowni JEMS. Odtworzona została pierzeja ulicy Kolejowej, w parterach znajdują się lokale usługowe, a wewnętrzny dziedziniec stanowi współczesny odpowiednik dawnego podwórka, integrujący wspólnotę mieszkańców. Za jednorodną fasadą umieszczone zostały mieszkania o zróżnicowanej wielkości.
- Projektowany wieloetapowo zespół mieszkaniowy 19. Dzielnica jest przykładem realizacji współczesnego osiedla opartego o klasyczny układ urbanistyczny, na który składają się ulice, place, tereny rekreacji i usługi w parterach budynków, razem tworzące charakter miasta. Na przykład III etap to budynki B i E. Elewacje zostały zaprojektowane z użyciem dwóch podstawowych materiałów: kamienia i drewna. – wyjaśnia Dariusz Wasak, partner w pracowni JEMS Architekci.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.