Służewieckie centrum biznesowe walczy o swoją pozycję. Na terenie największej, polskiej dzielnicy biurowej powstają kolejne obiekty, które oferują różne funkcje.
Warszawski rynek biurowy znajduje się w swojej szczytowej formie. Nigdy wcześniej w stolicy nie budowało się tyle, co dziś. We wszystkich rejonach miasta rosną nowe biurowce. Największą rozbudowę obserwować można w okolicy ronda Daszyńskiego. Bliska Wola, która bezpośrednio sąsiaduje z warszawskim Śródmieściem w szybkim tempie zapełnia się nowoczesnymi kompleksami i stanowi już mocną konkurencję dla stołecznego Służewca, największej dzielnicy biurowej w kraju.
Dziś przestrzeń miejska projektowana jest jednak inaczej niż kiedyś, kiedy powstawało słynne zagłębie biurowe na Mokotowie. Najlepsze, warszawskie kwartały aranżowane są teraz w bardziej przemyślany sposób, dzięki czemu zabudowa jest bardziej zróżnicowana pod względem urbanistycznym. Takie, prowadzone teraz w Warszawie inwestycje, jak Browary Warszawskie, ArtN, Centrum Praskie Koneser, czy EC Powiśle to typowe przykłady budownictwa wielofunkcyjnego, w których poza biurami projektowane są powierzchnie handlowe i usługowe, rozrywkowe i kulturalne, a także mieszkaniowe i hotelowe. Dzięki tego typu realizacjom i atrakcyjnemu zagospodarowywaniu terenu wokół nowych obiektów rozbudowywane obszary Warszawy obfitują w różne, ciekawe dla mieszkańców funkcje.
Przełamywanie służewieckiej monokultury biurowej
Inwestorzy odebrali naukę i nie popełniają już tych samych błędów co deweloperzy budujący mokotowskie centrum biznesowe, które jeszcze do niedawna miało jednolity, biurowy charakter, a teraz przechodzi swoistą transformację. Pod wpływem przemiany biurowy Mokotów, skupiający na swoim obszarze największą ilość powierzchni biurowej w Polsce, więcej niż w niektóre duże miasta, zmienia swój monokulturowy profil.
Jak informuje Mateusz Strzelecki, partner w Walter Herz, obszar nadal dynamicznie się rozwija, a w jego obrębie budują już nie tylko inwestorzy działający w segmencie biurowym, ale także deweloperzy mieszkaniowi i hotelowi. - Na terenie stołecznego Służewca w prowadzonych inwestycjach mieszkaniowych powstaje łącznie prawie 2,5 tys. lokali, a w nowych hotelach, które zostaną otwarte na tym terenie znajdzie się około 1,1 tys. pokojów – informuje ekspert Walter Herz.
- Ponadto Służewiec rozwija sieć usługowo-handlową i na terenie dzielnicy realizowane są liczne inwestycje, które wpływają na poprawę infrastruktury drogowej i komunikacyjnej w tej części miasta – dodaje Mateusz Strzelecki.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.