Najnowsze badanie CBRE „EMEA Investor Intentions Survey 2018” pokazuje, że 2018 rok zapowiada się jeszcze lepiej niż rekordowy pod względem inwestycji w nieruchomości ubiegły rok. Aż 78% inwestorów wskazuje, że ich aktywność inwestycyjna będzie taka sama lub większa niż w 2017. Na radarze najliczniejszej grupy (33%) jest sektor logistyczno-przemysłowy, który po raz pierwszy wyprzedził biura (26%). Eksperci CBRE zwracają uwagę, że na globalnym ruchu w nieruchomościach zyskuje Polska.
- Inwestorzy mają bardzo pozytywne nastawienie do nieruchomości komercyjnych. Możemy się więc spodziewać, że wartość inwestycji w 2018 roku w Europie przekroczy rekordowe 291 mld euro, które uzyskano w 2017. Sprzyjać temu będzie dobra sytuacja gospodarcza, która sprawia, że inwestorzy dysponujący wystarczającym kapitałem, chętniej kupują nieruchomości. Najbardziej widać to w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i Francji, gdzie niskie stopy procentowe powodują, że nieruchomości, obok giełdy, są najatrakcyjniejszą inwestycją. To przekłada się na coraz wyższe ceny aktywów, które z jednej strony mogą stanowić wyzwanie dla kupujących, z drugiej zaś są korzystne dla sprzedających. W konsekwencji, w 2018 roku możemy mieć do czynienia ze wzrostem inwestycji wystawianych na sprzedaż. Jednocześnie rynek nieruchomości komercyjnych znajduje się w późnej fazie cyklu, i taka koniunktura potrwa jeszcze rok-dwa – mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.
Inwestycyjny szał
Inwestorzy patrzą na 2018 rok z jeszcze większym optymizmem niż na ubiegły – niemal połowa z nich (45%) uważa, że będzie kupowała więcej niż w 2017 roku, co oznacza wzrost o 4 p.p. w porównaniu rok do roku. Większa niż w minionym roku jest też grupa, która zakłada podobny poziom zakupów co rok wcześniej (33% vs. 26%). Większy apetyt inwestycyjny idzie w parze z większą skłonnością do sprzedawania aktywów. 4 na 10 zapytanych spodziewa się sprzedawać więcej niż w 2017 roku (2017: 36%), a 29% uważa, że ten rok będzie bardzo podobny pod tym względem do ubiegłego.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.