Czy warszawski rynek biurowy znów osiągnie rekordowy wynik?

20 kwietnia 2018

Sektor biurowy w stolicy na koniec I kwartału potwierdził, że popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż jest na wysokim poziomie. W ciągu trzech pierwszych miesięcy wielkość najmu powierzchni biurowych netto osiągnęła imponujący wynik ok. 162 tys. mkw. Tak wysoka wartość była dotychczas charakterystyczna raczej dla ostatniego kwartału w roku. Dlatego też, analitycy BNP Paribas Real Estate Poland uważają, że to dobra prognoza na kolejne miesiące i należy oczekiwać rekordowego rezultatu końcowego.

Podaż na niskim poziomie 

W ubiegłych latach nowa podaż nowoczesnej powierzchni biurowej odnotowywała wysokie wyniki. W I kwartale 2018 r. wyniosła ona zaledwie 23,7 tys. mkw., a całkowita wielkość zasobów biurowych wyniosła 5,28 mln mkw.

Na koniec analizowanego okresu wiodącą pod względem ilości powierzchni biurowej była niezmiennie strefa Centrum, w której zlokalizowane jest 38,5% obecnych zasobów. Od kilku kwartałów znaczącą dynamikę rozwoju można zaobserwować w strefie Centrum Zachód. Okolice Ronda Daszyńskiego, będące jednym z większych placów budowy w tej części Europy, przyciągają potencjałem lokalizacji, bliskością ścisłego centrum i bardzo dobrym dostępem do komunikacji publicznej, w tym do rozbudowywanej II linii metra.

- Okolice Ronda Daszyńskiego od kilku kwartałów przechodzą metamorfozę, co ma ogromny wpływ na centralną strefę Warszawy. Powstaje tam bowiem nowy biznesowy region stolicy. Warto jednak podkreślić, że równolegle z fundamentalnymi przemianami na biurowej mapie Warszawy obserwujemy również trend zmiany przeznaczenia dojrzałych budynków z funkcji biurowej na inne funkcje komercyjne. W efekcie, należy spodziewać się wykluczenia z zasobów biurowych niektórych istniejących budynków biurowych, które zostaną zastąpione przez nowoczesne powierzchnie biurowe w innych lokalizacjach. - mówi Małgorzata Fibakiewicz, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.