Deep green w budownictwie i urbanistyce

08 czerwca 2016

Przy rosnącej popularności koncepcji ekomiast i coraz szerszym stosowaniu w budownictwie rozwiązań przyjaznych środowisku np. zielonych dachów, kwestią czasu było pojawienie się rozwiązań idących jeszcze dalej, w kierunku dbałości o proekologiczny charakter budynków.

Biurowce tworzą tę grupę obiektów, w której stosowanie kolejnych zaawansowanych technologii ekologicznych najszybciej trafia do opinii publicznej. Jest to bowiem zarówno przedmiot marketingu przedsiębiorstw, które odpowiadają za ich planowanie i budowę, jak i tych podmiotów, które będą z nich korzystać. Jednocześnie można uznać je za szczególnie wymagające. Są to obiekty najczęściej charakteryzujące się dużymi zyskami ciepła. Ich duże przeszklenia powodują wzrost temperatury w środku, a z kolei do jej zmniejszenia, stosuje się systemy klimatyzacji, które konsumują duże ilości energii elektrycznej. Ponadto w budynkach tych najczęściej przez wiele godzin uruchomione zostają liczne urządzenia, które dodatkowo generują ciepło. W związku z tym, jednym z największych wyzwań związanych z konstrukcją obiektów biurowych, jest zastosowanie zgodnych z najwyższymi ekologicznymi standardami rozwiązań chłodzenia powietrza.

Tradycyjne systemy klimatyzacji stanowią duże obciążenie – zarówno dla środowiska jak i dla budżetu zarządzającego budynkiem. Stąd też w budownictwie typu deep green szczególną popularność zyskała technologia free-coolingu. Rozwiązanie to bywa nazywane „chłodem za darmo”, gdyż pozwala na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej dla schłodzenia powietrza. Free-cooling umożliwia wykorzystanie chłodu powietrza zewnętrznego (o niższej temperaturze) dla obniżenia temperatury wewnątrz obiektu. Zimne powietrze z zewnątrz jest wtłaczane do specjalnego agregatu i ochładza wodę, która następnie wykorzystywana jest do schłodzenia temperatury wewnętrznej budynku. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.