Fundusze zamknięte dają wyższy zysk

15 lutego 2018

O jedną czwartą więcej zarobili w ciągu trzech lat inwestorzy, którzy wybrali fundusze zamknięte, a nie otwarte – wynika z danych zebranych przez Open Finance. W funduszach zamkniętych spotkamy się z niższymi kosztami zarządzania i bardziej elastyczną polityką inwestycyjną, ale ceną za to wszystko jest mniejsza płynność i dodatkowe ryzyko.

W gronie około 900 funduszy inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku dominującą grupą są fundusze zamknięte (FIZ) – wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Nie znaczy to jednak wcale, że te podmioty zakończyły działalność. Zgodnie z prawem taką nazwę noszą fundusze, których certyfikatów – w odróżnieniu do funduszy otwartych - nie można kupić i sprzedać gdy tylko przyjdzie właścicielowi na to ochota.

Wszystko dlatego, że certyfikaty inwestycyjne (tytuł uczestnictwa w funduszu zamkniętym) są emitowane w określonej liczbie. Raz kupione mogą potem być sprzedane tylko innemu inwestorowi (o ile fundusz tego nie zabroni) lub odkupione przez fundusz w określonych momentach (np. raz na kwartał). To powoduje, że fundusz zamknięty nie musi utrzymywać codziennie zbyt wiele gotówki na wypadek zgłoszenia się uczestnika z prośbą o umorzenie jego udziałów i nie musi codziennie podawać swoich wyników inwestycyjnych. Efekt to niższe koszty, ale też większa elastyczność.

Fundusze zamknięte mają bowiem większą swobodę w wyborze tego w co będą inwestować. Mogą to być np. wierzytelności, waluty, instrumenty pochodne, udziały w firmach nienotowanych na giełdzie, ale też na przykład nieruchomości. Szczególnie te ostatnie trudno byłoby wyceniać codziennie. Właśnie dlatego w nieruchomości mieszkaniowe, biura czy galerie handlowe bezpośrednio inwestują tylko fundusze zamknięte.

Zamknięte z wyższym zyskiem

Konsekwencje są takie, że w gronie funduszy inwestujących w akcje polskich spółek, wyniki funduszy zamkniętych są w dłuższym terminie wyraźnie wyższe niż w funduszach otwartych – szacuje Open Finance na podstawie danych udostępnianych przez portal analizy.pl. Podczas gdy w ciągu ostatnich trzech lat fundusze otwarte dały zarobić przeciętnie 18,8%, to zamknięte 23,2%, czyli o jedną czwartą więcej.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.