Dzięki stałemu rozwojowi metod ulepszania podłoża posadawianie obiektów jest obecnie możliwe nawet na słabym podłożu. W zależności od rodzaju i stanu gruntów tworzących podłoże, warunków wodnych w podłożu i rodzaju konstrukcji, która ma być na tym podłożu posadowiona, inżynierowie dysponują całym wachlarzem nowoczesnych technologii materiałowych.
Do właściwego zaprojektowania i wykonania konstrukcji budynków czy obiektów inżynierskich, ale także do oceny stanu istniejącego obiektu, niezbędne jest wykonanie diagnostyki geotechnicznej, pozwalającej na uzyskanie podstawowych danych o geotechnicznych warunkach posadowienia.
Spośród dwóch obszarów wymagających szczególnej wiedzy o podłożu budowlanym i procesach geologicznych pierwszym jest ustalenie warunków geotechnicznych na potrzeby współpracy podłoża z obiektem budowlanym. Drugim - ocena możliwości wykorzystania gruntów do zastosowania ich w budownictwie jako materiału konstrukcyjnego.
O tym, czy możliwe jest bezpieczne posadowienie obiektu czy też potrzebne jest ulepszenie podłoża decydują kompleksowe badania. Jeśli polepszenie jest konieczne pozwalają ustalić jego niezbędny zakres i ocenić przydatność różnych metod.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.