Inwestowanie w surowce z sektora energetycznego

28 sierpnia 2024

Rozwój gospodarek nie byłby możliwy bez zabezpieczenia potrzeb energetycznych. Rosnące zapotrzebowanie i potrzeba transformacji energetycznej, w połączeniu z zawirowaniami geopolitycznymi, czynią sektor energetyczny kluczowym dla każdego kraju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów szuka w nim swoich szans na zarobek.

Surowce energetyczne to nic innego jak naturalne zasoby wykorzystywane do produkcji energii. Stanowią one fundament funkcjonowania współczesnej cywilizacji, napędzając gospodarki, przemysł oraz codzienne życie. Surowce te mogą występować w różnych formach, od kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, po odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna i wiatrowa.

Ropa naftowa. Jak inwestować?

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszym, i zarazem najważniejszym dla gospodarki, surowcem jest ropa naftowa. Chociaż większość ludzi może kojarzyć ropę naftową jedynie z wizytami na stacjach benzynowych, jej zastosowanie jest o wiele szersze. Od wspomnianego transportu, poprzez przemysł, po przemysł kosmetyczny. Wystarczy powiedzieć, że bez ropy naftowej nie byłoby m.in. asfaltu czy parafiny. Dlatego wahania cen tego surowca znacząco wpływają na ceny w całej gospodarce.

To rosnące zapotrzebowanie na ropę naftową mogą wykorzystywać również inwestorzy. Mają oni ku temu wiele możliwości. W tym przypadku trudno mówić o nabyciu fizycznego surowca, bowiem dużym kosztem byłby sam transport i przechowywanie baryłek. Jest jednak kilka innych możliwości. Jedną z nich są fundusze ETF i tutaj wybór jest naprawdę duży, bowiem można wybrać taki instrument, który śledzi notowania tego surowca, ale również taki, który skupia się na inwestowaniu w spółki energetyczne. Jeżeli jesteśmy już przy rynku kapitałowym, to również samemu można inwestować w wybrane spółki związane z tym sektorem. Na polskiej giełdzie takimi przykładami są Orlen czy węgierski MOL. Natomiast globalnie wybór jest jeszcze szerszy.

To były przykłady dla osób preferujących inwestycje w długim terminie. Natomiast dla osób poszukujących inwestycji krótkoterminowych oraz większego ryzyka z nadzieją na większe zyski, są kontrakty CFD. Za pomocą kontraktów na różnicę ceny nie nabywa się fizycznie surowców, lecz spekuluje na zmianach ich wartości. CFD pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen, co daje inwestorom elastyczność w dostosowywaniu strategii do rynkowych warunków. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w CFD wiąże się z wyższym ryzykiem, dlatego kluczowe jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.