Według JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 r. przekroczyła 13,2 mld euro. Polska z rezultatem 7,2 mld euro pobiła swój rekord z 2006 r. (5,05 mld euro).
Na kolejnych miejscach uplasowały się Czechy (ponad 2,5 mld euro), Węgry (ponad 1,85 mld euro), Rumunia (ok. 900 mln euro) i Słowacja (ok. 820 mln euro).
- Wynik 13,23 mld euro osiągnięty w 2018 roku oznacza, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% rok do roku, trzeci rok z rzędu ustanawiając nowy rekord dla regionu. Odnotowaliśmy bardzo znaczący wzrost w Polsce – do imponujących 7,2 mld euro. Ciekawym zjawiskiem był rosnący udział rodzimego kapitału w łącznej wartości nieruchomościowych transakcji inwestycyjnych w Czechach i na Węgrzech – odpowiednio 50% i 60% – ten trend utrzyma się również w 2019. W tym roku spodziewamy się dalszego, silnego zainteresowania aktywami na rynkach CEE, choć prawdopodobnie już nie tak spektakularnego wyniku transakcyjnego. Według naszych prognoz, wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości w regionie w 2019 wyniesie około 11 mld euro. - mówi Mike Atwell, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL
Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych rosły już czwarty rok z rzędu, kończąc 2018 wynikiem 7,2 mld euro. To prawie o 2,2 mld euro wyższy rezultat niż w do tej pory najlepszym 2006 r.
- Ubiegły rok był dla Polski wyjątkowy pod wieloma względami. W większości klas aktywów zaobserwowano wyraźną kompresję stóp kapitalizacji. W ciągu roku zawarto prawie 100 transakcji, w tym największą sprzedaż portfela nieruchomości handlowych w historii polskiego rynku na kwotę ok. miliarda euro. Mieliśmy też do czynienia z największą liczbą - siedmiu - transakcji portfelowych zawartych w ciągu jednego roku w sektorze nieruchomości magazynowych. Transakcje o wartości aż 2,75 mld euro zawarto w sektorze biurowym, 2,47 mld euro – w handlowym, a 1,84 mld euro – na rynku magazynowym. Po raz pierwszy od kilku lat w Polsce nieruchomości biurowe osiągnęły lepsze wyniki pod względem wartości niż handlowe, stając się produktami inwestycyjnymi pierwszego wyboru. - mówi Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.