Pierwszym etapem tworzenia dachu skośnego jest wykonanie nośnej więźby. Rodzaj i sposób ułożenia elementów konstrukcyjnych zależy w takim przypadku przede wszystkim od kształtu rzutu budynku i jego rozpiętości.
Dach jest warstwową przegrodą. W jego przekroju, oprócz drewna konstrukcyjnego, można wyróżnić też warstwy izolacyjno-wykończeniowe. Są one stosowane w celu ochrony budynku przed ucieczką ciepła, dostępem wody i wilgoci oraz warunkami atmosferycznymi, a także dla zapewnienia atrakcyjnego efektu wizualnego.
Dach skośny – konstrukcja
Dachy skośne najczęściej są wykonywane z drewna litego. Wykorzystuje się do tego elementy sosnowe i świerkowe. Konstrukcyjnie więźba zawsze składa się z ukośnych krokwi nadających kształt bryle dachu. Elementami nośnymi są także murłaty łączące poszczególne połacie ze ścianami i przekazujące obciążenia na niżej położone części budynku.
Dach, oprócz krokwi i murłat, składa się z dodatkowych elementów zwiększających nośność i stateczność układu. W zależności od zastosowanego rodzaju konstrukcji mogą to być poziome jętki, podłużne płatwie, pionowe słupy, ukośne zastrzały lub kleszcze.
Wielu inwestorów budujących domy zastanawia się, ile dachówek na ㎡ trzeba zużyć, wykonując pokrycie. Jeśli też poszukujesz takich informacji, zajrzyj do kosztorysu, który otrzymałeś z biura projektowego. Jeżeli nie dysponujesz takim opracowaniem, sprawdź specyfikację techniczną dachówek, które wybrałeś. W dokumentacji tego typu z pewnością zostały podane informacje dotyczące liczby elementów ceramicznych potrzebnych do wykończenia jednostki rzutu dachu.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.