W Łodzi realizowany jest największy w naszym kraju program rewitalizacji. Miasto obecnie stara się o organizację międzynarodowej wystawy Expo 2022, która za pięć lat poświęcona będzie właśnie rewitalizacji.
W najbliższych latach dzięki unijnemu wsparciu Centrum Łodzi czeka proces rewitalizacji. Obejmie on nie tylko remonty kamienic i ulic, ale również kompleksowe działania na rzecz polepszenia jakości życia. Mają także zostać stworzone dobre warunki dla działalności gospodarczej i twórczej.
Wielka skala
- Nikt w Polsce nie przeprowadzał jeszcze tak wielkiego procesu rewitalizacji – twierdzi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Ścisłe Centrum miasta zostało podzielone na 20 kwartałów, z których osiem wytypowano jako priorytetowe. Tak zwana rewitalizacja obszarowa to inwestycje o wartości około miliarda złotych, które obejmują remonty i modernizacje ponad 20 ulic i prawie 200 budynków, w tym ważne dla miasta zabytki.
Są wśród nich między innymi domy robotnicze Poznańskiego sąsiadujące z Manufakturą. Po remoncie oprócz mieszkań znajdą się tam również lokale biurowe i usługowe na parterach, mające ożywić ulicę Ogrodową. Odnowa czeka także dwie zabytkowe wille Meyera, które zamienią się w multimedialną bibliotekę – Mediatekę.
Miasto rozstrzyga już pierwsze przetargi na inwestycje. Duże projekty zostały podzielone na mniejsze elementy, dzięki czemu w konkursach startują firmy z regionu i skutecznie konkurują z większymi graczami na rynku.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.