Pompa ciepła to urządzenie, które jest obecnie niezwykle popularne ze względu na spore oszczędności, jakie w dłuższej perspektywie umożliwia jej użytkowanie, a także z uwagi na aspekty ekologiczne. Z tego powodu zarówno właściciele nowych domów, jak i osoby, które przeprowadzają gruntowny remont budynku, bardzo często decydują się na to, by zainstalować w nim właśnie pompę ciepła.
Obecnie jednak wybór takich sprzętów jest dość spory. Dlatego warto zwracać uwagę na nie tylko na parametry techniczne, ale również funkcjonalność, czy wyposażenie takiego urządzenia. Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła? Podpowiadamy.
Jaki typ pompy ciepła wybrać?
Pierwszym aspektem, o którym należy pomyśleć, decydując się na zakup pompy ciepła, dotyczy rodzaju takiego urządzenia. Na rynku dostępne są jednostki, które różnią się typem dolnego źródła ciepła. Znajdziemy wśród nich pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne, a także wersje nowej generacji powietrze-woda oferowane na przykład przez producenta Vaillant. Modele gruntowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają wykonania odwiertów lub wykopów, aby zamontować poziomy bądź pionowy wymiennik. Dlatego gruntowy model nie sprawdzi się w przypadku niewielkich działek lub w sytuacji kiedy nie będziemy mieli możliwości wykonania tak skomplikowanych prac. Wodna wersja z kolei możliwa jest do zamontowania tylko na posesjach, które mają dostęp do podziemnych lub powierzchniowych zbiorników wodnych. Najbardziej uniwersalnym modelem jest więc powietrzna pompa ciepła pobierająca ciepło z powietrza atmosferycznego.
Pompa ciepła split czy monoblock?
Kolejnym parametrem, który należy uwzględnić, podejmując o zakupie pompy, dotyczy jej budowy. Do wyboru mamy wersje split lub monoblock. Modele split składają się z dwóch oddzielnych jednostek. W ich wewnętrznej części znajduje się skraplacz i sterownik, a zewnętrzna część wyposażona jest w parownik, sprężarkę i roztwór rozprężny. Moduły te połączone są przewodami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Z kolei wersje typu monoblock posiadają tylko jedno urządzenie umieszczone na zewnątrz budynku, które wyposażone jest w hermetycznie zamknięty układ chłodniczy.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.