Nowoczesne oświetlenie miast

07 listopada 2016

Oświetlenie stanowi istotny element decydujący o atrakcyjności miasta, co nabiera szczególnego znaczenia w czasach, gdy nie tylko metropolie konkurują o jak najliczniejszą obecność mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. Odpowiednie oświetlenie kształtuje nocny wizerunek miast, ale także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i wymiernych oszczędności w kasie samorządów.

Beż wątpienia oświetlenie przestrzeni publicznych, dróg, placów i otoczenia budynków, stanowią istotne elementy infrastruktury współczesnych miast. Instalacje oświetleniowe pełnią przy tym ważne funkcje. Ich rolą jest zapewnienie komfortu oświetleniowego w nocy i przy ograniczonym dostępie światła dziennego a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Są przy tym jednym z największych konsumentów energii elektrycznej miast i gmin. Jak wynika z szacunków ok. 40% ogólnego budżetu przeznaczanego na wydatki energetyczne to wydatki związane z instalacjami oświetleniowymi.

W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań

Ponieważ energochłonność systemów oświetleniowych oprócz generowania kosztów wpływa także bezpośrednio na środowisko naturalne, miasta i gminy poszukują nowych rozwiązań. Z ekonomicznego punktu widzenia system powinien być tani w obsłudze i utrzymaniu. Pod kątem technicznym natomiast oczekuje się ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu lub zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa użytkowników instalacji oświetleniowych.

Obecnie wśród nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie źródeł światła dominuje technologia LED, żarówki energooszczędne czy lampy indukcyjne. Ich zasadniczą zaletą jest niższa moc przy zachowaniu dużego strumienia świetlnego. Oprócz nowoczesnych źródeł światła w miastach pojawiają się coraz częściej systemy inteligentnego sterowania instalacjami oświetlenia.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.