Okręgi przemysłowe polskich metropolii

21 maja 2016

Przemysł we współczesnym świecie odgrywa wciąż znaczącą rolę i stanowi jeden z filarów największych gospodarek świata. Od początku lat 90. XX wieku zarysował się wyraźny podział na gospodarki ze stałym udziałem przemysłu w PKB (są to np. Niemcy, Japonia, ale też i Polska) w wysokości około 22-24% oraz na gospodarki stopniowo odchodzące od przemysłu takie jak USA, Wielka Brytania oraz większość krajów Unii Europejskiej gdzie udział przemysłu w PKB nie przekracza obecnie 15%.

Polski przemysł, dzięki silnym powiązaniom z przemysłem europejskim (głównie niemieckim), utrzymuje równe tempo rozwoju stopniowo przekształcając się z przemysłu opartego na wydobyciu i przetwórstwie surowców w kierunku przemysłu elektromaszynowego, chemicznego i spożywczego. Konkurencyjność polskiego przemysłu opiera się obecnie głównie o relatywnie niskie koszty siły roboczej, więc coraz większa liczba zakładów przemysłowych stawia na innowacyjność i wzrost wydajności.

W niniejszym artykule wzięto pod uwagę wyłącznie 10 największych okręgów przemysłowych opartych o największe polskie miasta. Pominięto okręgi oparte o przemysł wydobywczy i paliwowy, które istnieją w oddaleniu od dużych miejskich ośrodków. Są to Płocki Okręg Przemysłowy oparty wyłącznie o przetwórstwo ropy naftowej, Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy związany z wydobyciem i przetwórstwem miedzi i srebra oraz pojedyncze kopalnie węgla brunatnego wraz z elektrowniami, które charakteryzują się dużym przychodem (Bełchatów, Turoszów czy Adamów).

Wśród okręgów przemysłowych powstałych wokół dużych organizmów miejskich na szczególną uwagę zasługują Górnośląski Okręg Przemysłowy oraz Trójmiejski Okręg Przemysłowy - oba posiadające bardzo duży udział zakładów opartych na surowcach. GOP posiada przemysł oparty w znacznej mierze o węgiel i stal, natomiast największy udział wartości produkcji przemysłu trójmiejskiego stanowi Rafineria Gdańska (ok. 50% wartości).

Pozostałe okręgi przemysłowe powstały jako heterogeniczne ośrodki, z dużą różnorodnością branż i bogatymi tradycjami przemysłowymi.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.