Polskie Perły Architektury. Biblioteka Raczyńskich

12 października 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy po raz pierwszy budynek biblioteki, a właściwie to jej nowe skrzydło. W związku z brakiem miejsca na wszystkie zbiory w zabytkowym, dwustuletnim gmachu Biblioteki Raczyńskich, postanowiono dobudować nową część. W konkursie na najlepszy projekt wygrała pracownia JEMS Architekci, która połączyła, dosłownie i w przenośni, pałacową renesansową architekturę z nowoczesnością.

Biblioteka Raczyńskich została otwarta w 1829 roku i wtedy była to pierwsza publiczna książnica na ziemiach zaboru pruskiego. Jej budowa trwała od 1822 do 1828 roku i powstała zgodnie z pomysłem fundatora - hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Był on także posiadaczem bogatego księgozbioru, co stanowiło podstawę do zbudowania biblioteki.

Frontową elewację, wzorowaną na Luwrze, zaprojektowali najprawdopodobniej francuscy architekci Charles Percier i Pierre-François-Léonard Fontaine. Księgozbiór biblioteki powiększał się z czasem, jednak w efekcie II wojny światowej, w 1945 roku budynek spłonął wraz z większością zgromadzonych dzieł. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1953 roku według koncepcji Janiny Czarneckiej. W 2003 roku zapadła decyzja o rozbudowie gmachu biblioteki.

Prace związane z budową rozpoczęły się dopiero w 2010 roku i trwały dwa lata. Uroczyste otwarcie z udziałem ówczesnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego miało miejsce w 2013 roku. Co zakładał projekt JEMS Architekci?

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.